Smart Home to ogromne ułatwienie dające nam nie tylko nowe możliwości, ale też większą kontrolę nad domem. Jednak rozpoczęcie przygody z Smart Home nie jest takie proste, ponieważ na samym początku musimy zrozumieć wiele konceptów oraz poznać przeróżne technologie i platformy. Więc jak DOBRZE zacząć przygodę z Inteligentnym Domem? Wyjaśniamy!
Smart home to ogólna nazwa dla sprzętów i systemów wchodzących w skład urządzeń pozwalających budować domową automatykę. Smart home pełni funkcję informacyjną, archiwizującą oraz otwierającą furtkę na nowe możliwości. Dzięki inteligentnemu domowi możemy ręcznie kontrolować poszczególne elementy w domu, jak i zbudować system automatyzacji, który sprawi, że przeróżne czynności będą dziać się same.
Podstawą Smart home jest IoT czyli Internet Rzeczy. Mowa tu urządzeniach składających się z czujników i oprogramowania, które w jakiś sposób zostały podpięte do internetu. I to właśnie poprzez sieć Internet możemy je kontrolować i podglądać.
Brzmi trudno? Spokojnie, wszystko się wyjaśni już za moment, jak tylko podamy przykłady urządzeń i automatyzacji. Przykładem IoT jest chociażby czujnik zalania czy smart żarówka RGB. Natomiast przykładem automatyki może być między innymi prosty skrypt sprawiający, że kiedy czujnik zalania wykryje zalanie, to smart żarówka zacznie migać na czerwono. Jest to tylko bardzo prosty przykład, ale co jak co – może wiele pomóc.
Rozpoczęcie przygody z inteligentnym domem wiąże się z wybraniem platformy oraz protokołu komunikacji. Zacznijmy od wyjaśnienia protokołów. Jest ich kilka najważniejszych i mowa tu o:
Zapewne znacie co najmniej dwa z tej listy – Bluetooth oraz WiFi. Te sposoby komunikacji są bardzo popularne i to nie tylko w kategorii Smart home. No właśnie, bowiem reszta tych standardów (czyli oprócz Bluetooth i WiFi) powstała z myślą o Smart home i oferują specjalne optymalizacje. Mowa tu o tworzeniu sieci kratowych czy bardzo niskim zużyciu energii.
Przy czym te protokoły niekoniecznie się wykluczają. Według nas warto wybrać dwa, wokół których chcemy zbudować nasz własny system Smart home. Na przykład ZigBee przyda się w przypadku urządzeń Low-Power, które działają chociażby w oparciu o baterie guzikowe, czego przykładem mogą być czujniki wilgoci czy czujniki otwarcia drzwi i okien. WiFi natomiast przyda się w przypadku urządzeń, gdzie znaczenie ma prędkość przesyłu danych – na przykład monitoring.
Warto też zaznaczyć, że w przypadku ZigBee, Matter oraz ZWave potrzebna jest specjalna bramka komunikacyjna – wszak domowe routery nie mają wbudowanej obsługi tychże protokółów komunikacji.
Brzmi dosyć trudno, jednak tak naprawdę wszystko jest proste w zrozumieniu. Wszystkie standardy komunikacji opisaliśmy w >>tym artykule<<.
Mamy też kilka platform do obsługi tychże urządzeń – chociażby Tuya czy Xiaomi Home. Często dane urządzenia możemy zintegrować z wieloma platformami i wykorzystywać naprzemiennie. Istnieje także opcja zintegrowania ich w jednej usłudze, między innymi Google Home, HomeKit czy Home Assistant. To też otwiera drogę do skorzystania z asystentów głosowym, na przykład Google Assistant czy Apple Siri.
Jak już wspomnieliśmy o ważnych podstawach Smart home, to teraz warto powiedzieć sobie co zakupić na sam start przygody. Pojawi się tutaj kilka kategorii, które natychmiastowo zmienią nasze podejście do wyposażenia domowego.
Bramka ZigBee jest wymagana kiedy to zamierzamy korzystać z jakichkolwiek urządzeń opierających się na tym protokole. W naszym asortymencie znajdziecie bramki zarówno bezprzewodowe, jak i przewodowe.
Bramka ta pozwoli nam skomunikować się z urządzeniami pracującymi na protokole ZigBee. Tak jak wspominamy w artykule o protokołach komunikacyjnych w Smart home, ZigBee jest bardzo energooszczędne i przydaje się zwłaszcza w przypadku korzystania z urządzeń zasilanych bateriami, na przykład „paluszkami” czy guzikowymi.
Zobacz bramki ZigBee w sklepie TECHWISH!
I od razu przechodzimy do urządzeń wykorzystujących protokół ZigBee. Totalną podstawą Smart home jest zbieranie danych o warunkach panujących w domu. Czujnik temperatury i wilgoci nie tylko jest tani, ale też niezawodny, dokładny i przyjemny w użytkowaniu. Do tego zastąpi nam tradycyjne termometry.
Taki czujnik mierzy temperaturę z dużą dokładnością i częstotliwością. Dzięki temu w aplikacji mobilnej buduje nam się bardzo ładna historia zmian temperatur. Możemy przeanalizować zachodzące zmiany w reakcji na przykład na górowanie słońca, otwieranie drzwi czy okien lub na włączenie ogrzewania. Wilgoć natomiast jest podawana w procentach i normą jest około 40%-65%.
Taki czujnik jest też świetną podstawą do budowania automatyzacji. Na przykład zimą, kiedy to temperatura spadnie do pewnego, nieprzyjemnego poziomu, to może odkręcić się ogrzewanie (na przykład za pomocą inteligentnej główki do grzejnika). Niski poziom wilgoci zawsze można skorygować za pomocą nawilżacza powietrza, który może włączyć się w wyniku odczytu z takiego czujnika.
Sprawdź czujniki temperatury i wilgoci w sklepie TECHWISH!
Z wyglądu są bardzo podobne do czujników temperatury i wilgoci, ale najczęściej składają się z dwóch części. Mowa tu o sensorach otwarcia drzwi i okien, które również bardzo często operują na protokole ZigBee. Tak jak nazwa wskazuje, czujnik ten pozwoli nam sprawdzić czy dane okno lub drzwi są otwarte (choć można ten sprzęt wykorzystać także do szafek czy lodówek). Jest to droga do wielu automatyzacji i skryptów. Na przykład otwarcie okna i utrzymanie tego stanu przez dłużej niż 30-40 sekund sprawi, że ogrzewanie wyłączy się. Pozostawienie otwartych drzwi frontowych wywoła błyskanie smart żarówek. Możliwości jest naprawdę wiele!
Kup czujniki otwarcia drzwi i okien w TECHWISH!
To chyba jedno z najczęściej wybieranych akcesoriów Smart Home na start. Nie ma co się dziwić – w niskiej cenie dostajemy urządzenie, które mocno wpływa na wygodę życia i atmosferę – zwłaszcza jak wybierzemy inteligentną żarówkę z RGB, czyli wieloma kolorami.
Inteligentne żarówki występują w wersjach zarówno z WiFi, jak i ZigBee. Sprawdzą się bardzo dobrze kiedy przede wszystkim chcemy zdalnie kontrolować oświetlenie z poziomu swojego smartfona lub z użyciem asystenta głosowego. Ponadto świetnie nadają się do wielu automatyzacji i harmonogramów.
Smart żarówki działające w zakresie palety barwy białej będą bardzo wygodne w kuchni czy w korytarzu, kiedy to modele RGB, czyli oferujące wiele kolorów, sprawdzą się w pokoju lub salonie. Biała, jasna barwa będzie trafna w ciągu dnia, kiedy zechcemy rozświetlać pomieszczenie razem z oświetleniem słonecznym. Żółte, przyciemnione światło przyda się wieczorem, kiedy to chcemy odpocząć, poczytać książkę. Zmieniając kolor na przykład na niebieski, zbudujemy przyjemny nastrój do oglądania filmów, a barwa czerwona, przyciemniona, będzie idealna o poranku, aby światło nie męczyło naszych oczu.
Bo tak, inteligentne żarówki to nie tylko opcja zmiany koloru, ale też temperatury barwowej oraz jasności. Tak szerokie pole do manipulacji oświetleniem w domu daje ogromne możliwości. Można też zdecydować się na włączenie trybu muzycznego (oświetlenie będzie naśladować odtwarzaną w tle muzykę), a także na pracę w harmonogramach, co już zostało wspomniane.
Zobacz inteligentne żarówki w sklepie TECHWISH!
Inteligentne gniazdka pełnią dwie role – informacyjną oraz kontrolującą. Informacyjną, ponieważ niektóre modele mierzą pobór prądu podając natężenie, napięcie, moc, a nawet wyliczają zużyte KWh. Kontrolującą, bowiem gniazdko możemy zdalnie włączać i wyłączać – a w zasadzie przepływ prądu przez gniazdko. To sprawia, że tym samym możemy bez podchodzenia włączać urządzenia wpięte w smart pluga.
Mowa tu o ogromnej liczbie sprzętów. Chociażby mogą to być drukarki, lampki czy nawet żelazko (tak, inteligentne gniazdko to świetna opcja dla tych, co boją się, że zapomnieli odłączyć żelazko od prądu – zamiast wracać się do domu w celu sprawdzenia, wystarczy zajrzeć do aplikacji). Tutaj wykorzystanie ogranicza tylko wyobraźnia.
Funkcja miernika jest też bardzo dobra kiedy to mamy urządzenia pracujące 24/7 i badamy ich zużycie energii. Przykładem może być domowy serwer multimedialny, który zazwyczaj właśnie pracuje bez przerw. Tym samym możemy bardzo wygodnie podejrzeć ile zużywa prądu, a w razie zawieszenia – szybko wyłączyć odcinając energię (skorzystałem z tego wielokrotnie).
Smart gniazdka to także opcja pisania automatyzacji oraz harmonogramów. Możemy chociażby ustalić, aby wszelkie urządzenia same włączały się rano, kiedy wstajemy, a także samoczynnie wyłączały, kiedy idziemy spać. Mamy tutaj ogromne pole do nie tylko oszczędności czasu i zmartwień, ale też pieniędzy – widząc mniejsze rachunki za energię elektryczną.
Sprawdź inteligentne gniazdka w TECHWISH!
Nie można zapomnieć o urządzeniach, które mogą być dla nas ogromnym źródłem bezpieczeństwa. Mowa tu o domowym monitoringu za pomocą inteligentnych kamer. Te urządzenia mają ogromne możliwości. Mowa tu chociażby o ciągłym nagrywaniu i wykrywaniu ruchu, wysyłaniu powiadomień na smartfon, a także o podglądzie w nocy (dzięki podczerwieni).
Oczywiście inteligentna kamera to nie tylko zabezpieczenie w razie potencjalnego włamania lub innego nieszczęścia. Sprzęt ten można wykorzystać jako elektroniczną nianię do dziecka i mieć na nie oko kiedy śpi. Możemy też wygodnie podejrzeć co robi nasz czworonożny przyjaciel kiedy to nie ma nas w domu. Również i tutaj możliwości jest wiele.
Kup inteligentną kamerę w sklepie TECHWISH!
Zbliża się lato i każdy z nas będzie szukał metody na ochłodzenie się. Na pomoc przychodzą inteligentne wentylatory, które naprawdę skutecznie mogą polepszyć warunki w pokoju, kuchni czy salonie.
Nowe, inteligentne rozwiązania, chociażby takie jak >>to<<, pozwalają na zdalne sterowanie, kontrolę głosową, a także na współpracę z innymi urządzeniami. Ponadto wykorzystane silniki są nie tylko wydajne, ale też energooszczędne, więc letnie ochłodzenie wcale nie musi być kosztowne. Warto też wspomnieć o opcji ustalenia harmonogramu pracy dostosowując ją do własnego grafiku, a także o niskich biegach, kiedy to dźwięk wentylatora jest tak cichy, że możemy wygodnie pójść spać bez rezygnowania z ochłodzenia.
Sprawdź inteligentne wentylatory w sklepie TECHWISH!
Wyposażenie Smart home obejmuje wiele przeróżnych urządzeń i rozwiązań. Warto wspomnieć o inteligentnych główkach, dzwonkach czy o czymś większym, jak roboty sprzątające. Jeśli natomiast posiadacie pupila, to z pewnością zainteresują Was inteligentne podajniki karmy, o których mówiliśmy >>tutaj<<.
Sprawdź produkty z kategorii „Inteligentny Dom” w TECHWISH!
Kategoria: Poradniki