Granie za pomocą myszy i klawiatury nie jest mi obce, a zarazem uważam ten zestaw za naprawdę wygodny, przede wszystkim w grach FPS. jednak gamepad pozwala wejść na nieco inny poziom, zarówno poprzez dostęp do niemalże wszystkich przycisków od razu pod palcami, jak i przez analogi oraz haptykę. Na rynku kontrolerów do gier znajdziemy wielu producentów, ale wyróżniającym się jest 8BitDo.
8BitDo to producent akcesoriów dla graczy. Główną działką są kontrolery do konsol (również retro) oraz PC, ale też nie brakuje uchwytów, klawiatur czy nawet pilotów. Dzisiaj jednak skupimy się na ich flagowym produkcie, czyli kontrolerze 8BitDo Ultimate BT.
8BitDo Ultimate BT Pad NS to flagowy, a zarazem najlepszy gamepad w linii Ultimate. Charakteryzuje się układem asymetrycznym, czyli typu XBOX, jednakże przyciski zostały podpisane w stylu Nintendo – XABY, a nie YBAX (odczytując od góry, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Dla osób przyzwyczajonych do konsoli od Microsoftu może to być niemały problem, ale po jakimś czasie nabywa się nowe nawyki (w niektórych sprzętach działanie przycisków nawet można nadpisać). Moim osobistym odczuciem natomiast jest fakt, że chwyt pada przypomina mi DualSense od Sony.
Co więcej, pad ma dodatkowe przyciski w postaci łopatek pod obudową. Możemy im przypisać działanie innego przycisku lub makr. To przekłada się na zwiększenie naszych możliwości w grach, jak i na podwyższoną wygodę. Pomiędzy tymi łopatkami znajduje się przełącznik trybu łączności. Mamy tutaj dwie opcje połączenia (a w zasadzie trzy, bo trzecia to przewód USB) – wykorzystanie Bluetooth oraz odbiornika 2.4 GHz.
Odbiornik znajdziemy w docku ładującym – został on ukryty pod zaślepką podstawy. Co ciekawe, jest on tam wpięty do własnego portu i jeśli dock ładujący podłączymy do komputera, to ten odbiornik będzie funkcjonalny. Bardzo wygodne udogodnienie.
Testując urządzenie wykorzystywałem obydwa tryby łączności i przyznam, że działają one świetnie. Jednak z bycia świadomym działania obu protokołów zalecam korzystanie z 2.4 GHz wszędzie tam, gdzie to możliwe. To właśnie ten odbiornik zapewnia wyższą stabilność, możliwie najmniejsze opóźnienia i wygodę działania. Zapewniam jednak, że Bluetooth również działa bardzo dobrze, ale tę formę komunikacji o wiele łatwiej zaburzyć, na przykład podłączając kolejne sprzęty Bluetooth, chociażby słuchawki bezprzewodowe. Bluetooth jednak będzie wygodne do sparowania ze smartfonem, tabletem czy konsolą przenośną.
Kolejną, flagową funkcją kontrolera 8BitDo jest wykorzystanie efektu Halla w gałkach. Zamiast typowego, analogowego mechanizmu, mamy tutaj wykorzystanie wystąpienia różnicy potencjałów w przewodniku, w którym płynie prąd elektryczny. Jakie są plusy? O wiele wyższa dokładność i rejestrowanie nawet najmniejszego odchyłu (przydatne w grach FPS), a także potencjalną odporność na tzw. drifting, czyli wadę klasycznych analogów, które po pewnym czasie eksploatacji rejestrują ruch gałki nawet jeśli ją nie poruszamy. Warto też dodać, że kontroler został wyposażony w żyroskop, co jest rzadką cechą, nawet we flagowych produktach.
Steam Deck to w rzeczywistości komputer PC z systemem Linux, gdzie kontrolery są naprawdę dobrze wspierane. To sprawia, że możemy wybrać pad jaki tylko chcemy i nie jesteśmy ograniczeni tylko do jednego rodzaju czy producenta, jak to bywa w przypadku klasycznych konsol. Dlatego też popularnym jest rozglądanie się za propozycjami alternatywnych producentów, a do jednych z najpopularniejszych należy właśnie 8BitDo.
8BitDo Ultimate BT w pełni współpracuje ze Steam Deckiem (oprócz jednego elementu, o czym później) zarówno w trybie 2.4G, jak i Bluetooth. Warto jednak odnotować, że jak sprzęt podłączymy do Steam Decka za pomocą Bluetooth, to ten zostanie wykryty jako Nintendo Switch Pro Controller z włączonym trybem Nintendo. Kiedy jednak zdecydujemy się na 2.4G, to wtedy gamepad wykryty jest jako Xbox One Controller z wyłączonym trybem Nintendo.
Czym jest tryb Nintendo? Może powiem tak – wyłączenie tego trybu sprawia, że układ XABY nadpisywany jest układem YBAX. Jest to dobra funkcja dla tych, co operują pamięcią mięśniową i dobrze wiedzą gdzie jaki jest przycisk w kontrolerach Xbox – bez patrzenia na etykiety. Osobiście sam do tej grupy należę i ta funkcja jest dla mnie dobra. Włączona funkcja Nintendo sprawia, że wykorzystywany jest układ XABY zgodny z podpisami przycisków na padzie.
Z poziomu Steam Decka możemy również skonfigurować czas bezczynności, po którym pad się wyłączy, a także wykonać test czy wszystko działa jak należy. Niestety, brakuje dostępu do Ultimate Software – oprogramowania, w którym można skonfigurować niemalże każdy aspekt sprzętu. Program został wydany tylko na Windowsa, Androida oraz iOS.
Dodam, że istnieje pewien sposób na uruchomienie aplikacji Ultimate Software na Steam Decku, a jest to wykorzystanie maszyny wirtualnej. To zdecydowanie rzecz dla osób zaawansowanych, więc w skrócie powiem – należy zainstalować GNOME Boxes za pomocą menedżera pakietów Nix i utworzyć maszynę wirtualną z Windowsem 10 lub Windowsem 11. Następnie trzeba zainstalować oprogramowanie Ultimate Software wewnątrz maszyny wirtualnej i podłączyć gamepada za pomocą przewodu USB-C. Gdy to wykonamy, to w preferencjach maszyny pojawi się opcja przekazania urządzenia USB (tutaj: 8BitDo Controller) do maszyny. To pozwoli nam na wykonanie zarówno konfiguracji, jak i instalacji nowej wersji firmware’u.
Co ważne, aplikacja GNOME Boxes do tworzenia maszyn wirtualnych znajduje się w natywnym sklepie z aplikacjami Discover (Odkrywca) w trybie pulpitowym. Niestety, ta odmiana programu nie wspiera przepinania urządzeń USB do maszyn wirtualnych.
Pad 8BitDo Ultimate BT świetnie działa ze Steam Deckiem, nie traci połączenia i szybko je wznawia. To dobry wybór dla osób lubiących Steam Decka czasem podłączyć do większego ekranu, aby pograć w trybie stacjonarnym, nawet z wykorzystaniem żyroskopu, bo ten tutaj także jest obsługiwany.
W zasadzie połączenie kontrolera 8BitDo Ultimate BT do komputera PC z Windowsem niewiele różni się od tego procesu w kontekście Steam Decka. Sprzęt połączymy zarówno za pomocą odbiornika 2.4G, jak i Bluetooth. Oczywiście cechą dodatkową jest możliwość wykorzystania dwóch narzędzi – Ultimate Software i Firmware updater. Ten drugi program pozwala nam zaktualizować firmware gamepada. W chwili pisania tego artykułu najnowszą wersją jest 1.09 (zaktualizowana z 1.03). Jest to program typu one-time, ponieważ po aktualizacji raczej nie musimy do niego wracać.
Wracać jednak zechcemy do Ultimate Software. W programie skonfigurujemy w zasadzie każdy aspekt kontrolera. Włączymy lub wyłączymy deadzone w gałkach (minimalizuje to ryzyko występowania dryftu), zmienimy moc wibracji (w rozdzieleniu na lewą i prawą stronę) czy zakres działania triggerów. Utworzymy również makra czy nawet nadpiszemy gałki stronami. Osoby grające dużo w gry, zwłaszcza na padach, zapewne będą wiedziały co chcą osiągnąć i co im się przyda.
Muszę tutaj zaznaczyć, że możemy skonfigurować sobie trzy różne profile, gdzie rozróżnimy poszczególne ustawienia – warto podzielić sobie to na kategorie gier, na przykład FPS, wyścigowe oraz platformówki. Profile zdefiniujemy za pomocą oprogramowania Ultimate Software. Przełącznik profili znajduje się na froncie pada, a o aktualnym wyborze informuje dioda.
Pada podłączymy także do urządzeń Apple z iOS/iPadOS oraz do sprzętów z Androidem za pomocą Bluetooth. Sporą przewagą tych urządzeń mobilnych jest dostęp do Ultimate Software. Ciekawostką jest fakt, że urządzenie możemy skonfigurować z poziomu smartfona nie parując go przez ustawienia Bluetooth. Wyklikując odpowiednią kombinację przycisków możemy „na chwilę” podłączyć kontroler do telefonu w celu konfiguracji. Po wyłączeniu aplikacji, gamepad powraca do poprzednio sparowanego urządzenia.
Możliwości konfiguracji kontrolera na urządzeniach mobilnych są takie same jak na PC. Można nawet powiedzieć, że na telefonie jest ciut wygodniej, bo robimy to bezprzewodowo, a i interfejs jest całkiem „touch-friendly”. Poniżej znajdują się zrzuty ekranu przedstawiające możliwości konfiguracji. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ustawienia zapisane za pomocą PC wyświetlają się tutaj prawidłowo.
Wspomniałem już o opcji konfiguracji, to teraz czas przejść do użytku gamingowego. Gamepad parujemy jak każde inne urządzenie Bluetooth – w ustawieniach systemowych Androida. Sprzęt podpisany jest jako „Pro Controller”, co daje na myśl kontroler od Nintendo. Jednakże po sparowaniu i uruchomieniu wybranej gry dostrzeżemy, że gamepad działa w trybie Xbox, a nie Nintendo, to znaczy układ jest nadpisywany tym z konsoli Microsoftu – YBAX.
W grze Asphalt 9 kontroler od razu został rozpoznany i mogłem wygodnie pograć. Gra oferuje natywne wsparcie dla kontrolerów gamingowych, pokazuje podpowiedzi, a także ma kilka schematów sterowania. Co ciekawe, pad wykorzystamy także do sterowania po systemie i aplikacjach, co wydaje się dziwne, ale też niekiedy wygodne.
Kontroler 8BitDo jest wspierany również i na iPadach oraz iPhone’ach. Mowa tu nie tylko o aplikacji Ultimate Software, ale też właśnie o samej rozgrywce. Urządzenie parujemy w ten sam sposób co na Androidzie. Co więcej, pad jest wykrywany jako właśnie Ultimate Controller. Tutaj jednak podobieństwa się kończą.
Otóż iOS poprawnie rozpoznaje układ kontrolera i stosuje ten od Nintendo – XABY. Co więcej, w grze Asphalt 9 pojawił się trzeci tryb sterowania wykorzystujący wbudowany w kontroler żyroskop. To pozwala na prowadzenie pojazdu za pomocą poruszania padem. Mam więc wrażenie, że pad ten lepiej działa na systemie od Apple.
Kontroler 8BitDo Ultimate Bluetooth Controller to topowa półka kontrolerów do gier. Oferuje najnowsze technologie znane nam w tym segmencie, w tym wykorzystanie efektu Halla, dwie drogi łączności czy żyroskop. Co więcej, choć kontroler powstał z myślą o Nintendo Switch, to świetnie współpracuje z takimi nowościami jak Steam Deck. Można go także połączyć z komputerami PC czy tabletami oraz smartfonami wykorzystującymi zarówno Androida, jak i iOS. Ultimate BT spodoba się także fanom emulacji i gier retro, bo ten zadziała na platformach do emulacji opartych o Linux. Co więcej, na systemach Windows, Android oraz iOS możliwa jest konfiguracja kontrolera, aby dostosować wszelkie jego parametry pod własne potrzeby.
To wszystko, w połączeniu z przyjemną, podświetlaną stacją dokującą oraz wysoką jakością wykonania sprawia, że (jak sama nazwa „Ultimate” wskazuje) to w zasadzie pad ostateczny, jaki potrzebujemy w naszej kolekcji, aby wygodnie i przyjemnie grać na wielu platformach.
Kup kontroler 8BitDo Ultimate BT w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Jak to działa