Home Assistant to ogromna platforma IoT, która zmienia perspektywę patrzenia na Smart Home. Nie jest jednak rozwiązaniem tzw. first-party, a alternatywnym, co rodzi wiele pytań o kompatybilność z urządzeniami smart wielu firm. Czy Home Assistant działa z Zigbee, Tuya czy Tasmotą? Na te pytania odpowiemy sobie w tym tekście.
Home Assistant to otwartoźródłowa platforma automatyzacji, która pozwala na monitorowanie i sterowanie urządzeniami inteligentnego domu. Jest wyjątkowo elastyczna, ponieważ obsługuje setki integracji z różnymi urządzeniami, jak oświetlenie, klimatyzacja, kamery czy systemy alarmowe. Użytkownicy mogą tworzyć zaawansowane scenariusze i automatyzacje bez potrzeby kodowania, korzystając z prostego interfejsu lub bardziej zaawansowanych skryptów YAML. Home Assistant działa lokalnie, co zwiększa prywatność i niezawodność, a także umożliwia działanie nawet bez dostępu do Internetu.
Zigbee to bezprzewodowy protokół komunikacji przeznaczony dla urządzeń o niskim poborze mocy, wykorzystywany głównie w automatyce domowej i IoT. Działa w sieci mesh, co pozwala urządzeniom Zigbee na wzajemne przekazywanie sygnału, zwiększając zasięg i niezawodność połączeń. Dzięki niskiemu zużyciu energii i wsparciu dla wielu urządzeń Zigbee jest popularnym wyborem w ekosystemach inteligentnego domu, takich jak oświetlenie, czujniki czy zamki drzwi.
Czy Zigbee działa z Home Assistant? TAK!
Zigbee to jeden z najlepiej zintegrowanych z Home Assistant protokołów. Wystarczy wpiąć kompatybilną bramkę Zigbee, a ta zostanie automatycznie wykryta i po szybkiej konfiguracji stanie się gotowa do parowania urządzeń Zigbee. Jest to możliwe dzięki wbudowanej integracji ZHA (Zigbee Home Automation), ale dla nieco bardziej zaawansowanych dostępna jest integracja Zigbee2MQTT, której logo na swoim pudełku mają chociażby produkty NOUS.
Jakie urządzenia Zigbee działają z Home Assistant? Spora większość rozwiązań dostępnych na rynku! Lista obsługiwanych sprzętów jest coraz dłuższa, ale przed zakupem warto zasięgnąć opinii w sieci.
Urządzenia Zigbee kompatybilne z Home Assistant kupicie w sklepie TECHWISH!
Tuya to popularna platforma IoT, która umożliwia producentom szybkie tworzenie inteligentnych urządzeń i aplikacji, oferując gotowe rozwiązania sprzętowe i programistyczne. To właśnie dlatego na rynku znajdziemy produkty wielu firm kompatybilne z aplikacją Tuya. Dzięki integracji z popularnymi protokołami, jak Wi-Fi, Zigbee czy Bluetooth, Tuya obsługuje szeroką gamę urządzeń – od oświetlenia, przez AGD, po systemy bezpieczeństwa.
Czy Tuya działa z Home Assistant? W zależności od urządzenia.
Z platfomy Tuya w Home Assistant możemy skorzystać na wiele sposobów. Najprostsze do połączenia są urządzenia Zigbee – te możemy sparować dokładnie tak, jak inne sprzęty Zigbee, o czym mówiliśmy kilka akapitów wcześniej.
Urządzenia Wi-Fi i Bluetooth są nieco trudniejsze w obsłudze. W Home Assistant znajdziemy dedykowaną integrację Tuya, która jest prosta w skonfigurowaniu. Niestety, Tuya limituje dostęp do encji – często wiele funkcji danego sprzętu jest ograniczana do samego włącz/wyłącz. Może też brakować niektórych statystyk lub mogą być przekłamane. Zdarzyło mi się również, że choć dany przełącznik był dostępny, tak nie działał, jego kliknięcie nie dawało efektu.
Jeszcze gorzej jest w przypadku sprzętów Bluetooth dodanych przez integrację Tuya, bo te stają się aktywne w Home Assistant tylko wtedy, kiedy uruchomimy aplikację Tuya na smartfonie i wejdziemy w obsługę tego danego urządzenia.
Są jednak metody, aby doświadczenie znacznie ulepszyć, przynajmniej w kontekście urządzeń Wi-Fi. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się być skorzystanie z integracji localtuya, o której rozmawialiśmy >>tutaj<<. To właśnie tę integrację wykorzystaliśmy, aby podłączyć fontannę Petoneer. Integracja ta łączy się bezpośrednio z danym sprzętem w sieci lokalnej, odnajduje jego wszystkie lub prawie wszystkie encje, a następnie sprawia, że ten sprzęt komunikuje się z naszym serwerem z Home Assistant i integracją localtuya tak samo, jakby komunikował się z serwerami Tuya. Jest to rozwiązanie świetne, bo nie wymaga fizycznej ingerencji w sprzęt, a także sprawia, że urządzenia zaczynają działać lokalnie.
Są jeszcze inne, alternatywne rozwiązania, takie jak tuya-convert oraz reflash firmware’u na taki otwarty jak ESPHome czy Tasmota. Są to jednak bardzo zaawansowane metody, które zasługują na oddzielne artykuły.
Xiaomi to marka, którą zapewne świetnie znacie. To znany producent elektroniki, głównie smartfonów i smartbandów. Oferuje również wiele rozwiązań Smart Home.
Czy urządzenia Xiaomi działają w Home Assistant? W większości tak!
Dzięki ogromnej popularności, wielu deweloperów pochyliło się nad tematem integracji sprzętów Xiaomi z Home Assistant. To sprawia, że mnóstwo produktów faktycznie połączymy i to nawet lokalnie.
Sprzęty Zigbee połączymy dokładnie tak samo jak inne urządzenia Zigbee – tu nie ma co się rozwodzić. Skupmy się więc na urządzeniach Wi-Fi. W przypadku wentylatorów, smart gniazdek czy oczyszczaczy powietrza, to większość modeli połączymy z użyciem integracji Xiaomi Miot oraz Xiaomi Miio. Aktualne listy kompatybilności znajdziecie na stronach tych projektów. A jak skorzystać z tych integracji? To opisaliśmy >>w tym artykule<<.
Wiele modeli odkurzaczy i robotów sprzątających możemy połączyć dzięki integracji Dreame vacuum integration for Home Assistant, którą pobierzemy z HACS (Home Assistant Community Store). Oświetlenie natomiast możemy połączyć wieloma integracjami, w tym Xiaomi Miot czy Yeelight. Dodam jednak, że nie wszystkie modele mogą współpracować z tymi integracjami i przed zakupem należy sprawdzić czy wybrany produkt jest wspierany.
Tasmota to open-source’owe oprogramowanie dla urządzeń IoT, które umożliwia ich lokalną kontrolę bez konieczności użycia chmury. Domyślnie możemy sterować sprzętem za pomocą przeglądarki internetowej – bez tworzenia kont czy instalacji aplikacji. Dzięki otwartej architekturze platforma świetnie integruje się ze znanymi i popularnymi rozwiązaniami oraz protokołami.
Czy Tasmota działa z Home Assistant? Tak!
Tasmota integruje się z Home Assistant i wsparcie jest pełne. Warto jednak wspomnieć, że potrzebny do tego jest pośrednik w postaci brokera MQTT. Taki broker można jednak szybko i za darmo zainstalować.
A czym jest MQTT? W skrócie: MQTT (Message Queuing Telemetry Transport) to lekki protokół komunikacyjny oparty o architekturę publikacji/subskrypcji i zaprojektowany do wymiany danych między urządzeniami w sieciach o niskiej przepustowości, często używany w IoT.
Cały proces parowania sprzętów Tasmota z Home Assistant opisaliśmy >>w tym artykule<<.
Jak więc widzimy, posiadając sprzęt popularnych producentów czy wykorzystując znane rozwiązania nadal możemy zdecydować się na instalację Home Assistant i wszystkie te urządzenia zintegrować w jednym miejscu.
Kup urządzenia Smart Home w sklepie TECHWISH!