Codzienna rutyna jest kluczowa dla zdrowia i dobrego samopoczucia naszych psów. Wpływa ona na zachowanie psa, kształtuje jego dobre nawyki, zaspokaja potrzeby i wzmacnia relację z opiekunem. Podpowiadamy, jak stworzyć dzienną rutynę dla czworonoga, która zapewni mu zdrowy, zrównoważony rozwój.
Liczba spacerów zależy przede wszystkim od rasy, wieku i kondycji psa. Spacery są niezbędne dla zdrowia, potrzeb ruchowych i społecznych psa, a wspólne wędrówki pomagają zbudować relację z naszym pupilem. Niezależnie od potrzeb Twojego psa, staraj się zapewnić mu regularne spacery. Ile razy dziennie wychodzić z psem? W przypadku większości psów, optymalna liczba spacerów to 3-4 razy dziennie, jednak może się to różnić w zależności od indywidualnych wymagań.
To kolejne pytanie, na które odpowiedź może nie być w pełni zadowalająca – to zależy, głównie od takich czynników jak jak rasa, wiek czy stan zdrowia czworonoga. To, ile ruchu dziennie potrzebuje pies zależy w dużej mierze od rasy – te aktywne, takie jak border collie, siberian husky, chart wyżeł, jack russell terrier czy labrador retriever, będą potrzebowały więcej ruchu niż na przykład shih tzu, mops czy buldog francuski. Warto obserwować swojego pupila i dostosować ilość ruchu do jego potrzeb – niektóre psy będą potrzebowały długich spacerów, podczas gdy inne będą zadowolone z kilku krótkich, ale urozmaiconych interaktywnymi zabawami wyjść.
Decydując się na powiększenie naszej rodziny o psa mamy świadomość, że pupil będzie potrzebował naszej uwagi, a wielogodzinne pozostawianie go samemu w domu nie będzie sprzyjało jego zdrowiu i samopoczuciu. Nie każdy jednak ma ten komfort, aby pracować zdalnie i tym samym spędzać cały dzień ze swoim czworonogiem – praca na etacie czy szkoła zwykle wiążą się z koniecznością spędzania ponad 8 godzin poza domem, podczas których nasz pupil musi pozostać w domu sam.
Z punktu widzenia potrzeb fizjologicznych czy socjalnych psa 8-10 godzin to górna granica czasu, w którym może on pozostać bez opieki nie ryzykując jego dyskomfortu.
Nauczenie psa spędzania czasu samemu w domu jest ważne, aby ograniczyć lęk przed rozłąką i uczynić samotność mniej stresującą.
Przeczytaj również: Jak nauczyć psa zostawać samemu w domu?
Pamiętaj jednak, że optymalny czas pozostawienia psa samemu w domu zależy od jego indywidualnych potrzeb, ale ważne jest, aby zapewnić mu odpowiednie warunki, takie jak miejsce do spania i dostęp do świeżej wody. Warto też zainwestować w inteligentne poidła dla psów, które są świetnym rozwiązaniem w przypadku, gdy pozostawiamy pupila samego w domu na dłuższy czas.
Regularność karmienia jest ważna przede wszystkim dla zdrowia psa i jego przewodu pokarmowego, ale wpływa również na jego samopoczucie. Zalecana liczba posiłków dziennie zależy od wieku i wielkości psa – młode szczenięta powinny jeść 3-4 razy dziennie, psy dorosłe o małej i średniej wielkości zwykle 2 razy dziennie, natomiast duże rasy mogą jeść raz dziennie. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy Twój pupil pozostaje w domu sam przez wiele godzin, a właśnie w tym czasie wypadają pory jego karmienia? Rozwiązaniem będzie automatyczny dozownik karmy, który pozwoli Ci zaprogramować podawanie porcji jedzenia Twojemu czworonogowi w określonych godzinach.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zasad żywienia psa, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Ile razy dziennie karmić psa?
Dostęp do świeżej wody przez cały dzień jest niezbędny dla zdrowia Twojego pupila. To, ile powinien pić pies, zależy od jego wagi, aktywności fizycznej oraz warunków atmosferycznych. Pamiętaj również, że psy żywione karmą suchą potrzebują więcej wody niż te, które jedzą karmę mokrą. Ogólna zasada mówi, że pies powinien pić około 50-70 ml wody na kilogram masy ciała dziennie. Warto jednak obserwować swojego pupila i dostosować ilość wody do jego indywidualnych potrzeb, szczególnie podczas upałów czy wzmożonej aktywności fizycznej.
Masz wrażenie, że Twój pupil jest aktywny 24 godziny na dobę? To tylko pozory! Psy bowiem śpią więcej niż ludzie – dorosły śpi od 12 do 14 godzin dziennie, podczas gdy szczenięta i starsze psy mogą spać nawet 18-20 godzin na dobę. Sen jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu psa, regeneracji i utrzymania zdrowia. Dlatego ważne jest, aby zapewnić mu spokojne, wygodne miejsce do spania, gdzie będzie mógł odpocząć i zregenerować siły. Nie miej zatem wyrzutów sumienia, jeśli wychodzisz z domu na 8 godzin bez swojego psa. Twój czworonożny przyjaciel wykorzysta ten czas na efektywny wypoczynek.
Zabawa pełni w życiu psa wiele funkcji, takich jak rozrywka, nauka i zaspokojenie instynktów. Zadbaj o to, aby forma zabawy była dostosowana do potrzeb i preferencji Twojego psa, a wspólna zabawa stanie się doskonałym sposobem na budowanie relacji z czworonogiem. Wykorzystuj do tego różnorodne zabawki, które będą angażowały wszystkie zmysły: piłki, sznurki, gryzaki czy interaktywne zabawki z jedzeniem.
Pamiętaj, że wspólna zabawa to doskonały sposób na zbudowanie silnej więzi z psem. Staraj się angażować w zabawę – rzucaj piłkę, baw się w przeciąganie liny czy biegnij razem z psem, nawiązuj kontakt wzrokowy, a przede wszystkim nagradzaj go za drobne sukcesy.
Budowanie wzajemnego zaufania i więzi emocjonalnej z psem jest niezwykle ważnym elementem wychowania i opieki nad czworonogiem. Skuteczna komunikacja, polegająca na czytaniu sygnałów wysyłanych przez psa oraz nauczanie go komend to podstawa harmonijnej relacji. Jako opiekun Twojego czworonoga, bądź dla niego zarówno liderem, jak i przyjacielem.
Warto pamiętać, że odpowiednia rutyna to nie tylko spełnienie potrzeb fizjologicznych i społecznych Twojego psa, ale również budowanie w nim poczucia bezpieczeństwa i przynależności do Twojej rodziny.