Właśnie rozpoczął się sezon grzewczy, który odczuwalnie wpływa na warunki obowiązujące w pomieszczeniach. Mowa tu nie tylko o podwyższonej temperaturze, ale też o zmianie nawilżenia powietrza. Na szczęście poziom wilgotności można zmienić, a pomoże w tym Xiaomi Smart Humidifier 2!
Temu artykułowi towarzyszy recenzja w formie materiału wideo. Na filmie możecie zobaczyć jak dokładnie działa nawilżacz powietrza Xiaomi, jak wyglądają poszczególne jego tryby, a także z jakich elementów został on zbudowany. Zapraszamy do zapoznania się!
Właśnie rozpoczął się okres grzewczy, który potrwa przez następne kilka miesięcy, aż do pierwszych tygodni wiosny. W tym czasie wilgotność powietrza w pomieszczeniach znacznie spadnie, co może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie. Mowa tu o takich dolegliwościach jak sucha skóra, podrażnione oczy, odczuwanie suchości w gardle, alergie, kaszel, a nawet krwawienie z nosa czy popękane usta. Niska wilgotność negatywnie odbija się także na jakości naszego snu oraz ma niezbyt dobry wpływ na inne elementy otoczenia. Mowa tu chociażby o naszych pupilach, ale też o roślinach.
Nie warto więc utrzymywać takie warunki, bowiem ich negatywny wpływ jest ogromny. Dlatego też powstały nawilżacze powietrza, czyli całkiem kompaktowe urządzenia, których zadaniem jest podnoszenie poziomu wilgotności, poprzez wydobywanie pary wodnej czy mgiełki do powietrza. Tym samym warunki znacznie się poprawiają i pozytywny wpływ zauważymy na wielu płaszczyznach – od braku suchości w gardle i suchego kaszlu do zmniejszenia ryzyka zachorowania czy nawet… pozbycia się chrapania podczas snu. Jak więc możemy zauważyć, nie tylko niwelujemy negatywne konsekwencje suchego powietrza, ale też zyskujemy kolejne przewagi.
Xiaomi Smart Humidifier 2 to najnowszy nawilżacz marki, który został wzbogacony o wiele udogodnień, w tym funkcje smart oraz kontrolę zdalną. Zapoznanie z urządzeniem zaczniemy od podstaw, czyli specyfikacji.
– | Xiaomi Smart Humidifier 2 |
---|---|
Zasilanie | Przewodowe |
Moc | 28 W |
Wydajność | 350 ml/godz |
Pojemność zbiornika | 4,5 l |
Funkcje | Dyfuzor zapachów do aromatoterpaii, oczyszczanie promieniami UV-C, zdalne sterowanie z wykorzystaniem aplikacji mobilnej |
Dodatkowe | Wlew od góry |
Generowany hałas | do 32 dB |
Długość | 190 mm |
Szerokość | 190 mm |
Wysokość | 335 mm |
Waga | 1,6 kg |
Zawartość zestawu sprzedażowego | Filtr, nawilżacz powietrza, wkładki bawełniane, instrukcja obsługi |
Nawilżacz powietrza Xiaomi to urządzenie o cylindrycznym kształcie zbudowane z trzech głównych modułów – wieczka, obudowy i podstawy. Te oczywiście można zdjąć, aby urządzenie przejrzeć, wyczyścić czy wysuszyć.
Jednak już tutaj zauważamy ogromną różnicę względem poprzednika, jak i innych urządzeń tego typu. Otóż w kontraście właśnie do konkurencyjnych rozwiązań, nawilżacz Xiaomi nie wymaga od nas zdejmowania pokrywy, aby dolać wodę. Wystarczy, że zaczniemy wlewać ciecz do górnej części obudowy, a ta finalnie wpadnie do pojemnika. Warto dodać, że zbiornik liczy sobie 4,5 l pojemności, co przekłada się na ~72 godziny pracy w trybie automatycznym.
Pozostając jeszcze w temacie pokrywy. Jest ona ruchoma i można ją kręcić w zakresie 360 stopni. Ponadto urządzenie możemy postawić w dowolnym miejscu pokoju, bowiem zakres pracy nawilżacza to także 360 stopni. Tym samym nawilżenie powietrza jest równomierne i dokładne.
A jeśli nie musimy zdejmować pokrywy do wlania wody, to skąd wiemy ile jej jest? Na szczęście i tutaj Xiaomi ma swoje rozwiązanie. Na boku obudowy znajduje się specjalny wskaźnik pokazujący poziom napełnienia. Jeśli urządzenie zostanie włączone, to wskaźnik ten podświetli się, aby można było łatwiej dostrzec ile faktycznie pozostało cieczy. W środku nawilżacza znajduje się pływak, który sprawia, że urządzenie automatycznie wyłączy się, jeśli poziom wody będzie krytycznie niski.
Na froncie urządzenia znajdują się pewne piktogramy oraz przyciski. Pierwszy z nich to włącznik, a drugi to guzik zmiany trybów. Pozwala to na manualną kontrolę sprzętu bez potrzeby wykorzystywania aplikacji. Zaraz pod nimi znajduje się mała dioda, która informuje o aktualnym stanie połączenia z siecią.
Z tyłu urządzenia znajduje się niewielka szuflada. To właśnie tutaj umieszczamy wkładki bawełniane nasączone olejkami zapachowymi. O tym więcej powiemy sobie za chwilę.
W zestawie sprzedażowym znajdziemy akcesorium w postaci wkładek bawełnianych. Są one bardzo ważne, bowiem pozwolą nam skorzystać z olejków eterycznych. Tym samym Xiaomi Smart Humidifier 2 daje nam dostęp do zrobienia sobie terapii zapachami. Funkcja przyda się także jeśli zechcemy nadać pomieszczeniu jakiś wyjątkowy zapach lub właśnie pozbyć się innego.
Z tyłu urządzenia, tuż nad kablem zasilającym, znajduje się niewielka szufladka. To właśnie tam wkładamy nasączone olejkami wkładki bawełniane. Dzięki temu wydobywana para będzie wzbogacona o zapach, ale nie pobrudzimy wnętrza urządzenia olejkiem. Ten problem brudzenia często dotyczy typowych, standardowych nawilżaczy powietrza. Dobrze, że Xiaomi jakoś to rozwiązało.
Xiaomi Humidifier 2 został także wyposażony w światło UV-C. Celem tego rozwiązania jest sprawienie, żeby wydobywana do powietrza woda była zdezynfekowana i czysta. To też zwiększa naszą pewność, że nawilżając powietrze, robimy to dobrze i bezpiecznie.
Zanim zaczniemy korzystać z nawilżacza powietrza, to najpierw należy nalać do niego wody. I tu pojawia się ważna informacja. Otóż powinno wykorzystywać się wodę destylowaną nazywaną również demineralizowaną. Jest to jak najbardziej odpowiednia ciecz do nawilżania, ale też daje nam pewność, że wewnątrz urządzenia nie osadzi się kamień. Podczas nalewania należy obserwować wskaźnik napełnienia, aby nie przekroczyć wartości maksymalnej, tudzież 4,5 l. Od razu po uruchomieniu urządzenie zacznie wydawać parę.
Konstrukcja i praca w 360 stopniach sprawia, że sprzęt możemy położyć w dogodnym dla nas miejscu. Może to być chociażby biurko, komoda, szafka czy nawet podłoga. W zależności od tego gdzie postawimy nawilżacz, możemy przekręcić strumień dyfuzora w odpowiednią stronę.
Urządzenie jest ciche, generuje hałas na poziomie 32 dB. Tym samym powinniśmy być w stanie komfortowo spać z uruchomionym procesem nawilżania. Tutaj też warto przypomnieć, że w każdej chwili można też skorzystać z olejków zapachowych, które umilą nam sen.
Z codziennym wykorzystywaniem nawilżacza powietrza od Xiaomi wiąże się też opcja skorzystania z dedykowanej aplikacji mobilnej. Jest to możliwe z wykorzystaniem protokołu WiFi w częstotliwości 2,4 GHz oraz aplikacji Xiaomi Home.
Aplikacja mobilna daje nam dostęp do wielu ważnych funkcji. Przede wszystkim możemy zapoznać się z aktualnym nawilżeniem powietrza, bowiem urządzenie ma wbudowany odpowiedni czujnik. Z nim też wiąże się pewny tryb pracy, ale o tym za chwilę. Przede wszystkim wykorzystując program możemy zdalnie włączać i wyłączać nawilżacz powietrza Xiaomi Smart Humidifier 2.
Jest też dostęp do wyboru trybów. Poziomy są cztery – Poziom 1, Poziom 2, Poziom 3 oraz Stała wilgotność. Trzy pierwsze tryby to po prostu zmiana intensywności wydobywania się pary, gdzie Poziom 1 jest najdelikatniejszy (różnice pomiędzy poziomami możecie podejrzeć w naszym filmie w serwisie YouTube). Natomiast ten ostatni tryb jest wyjątkowo ciekawy. Otóż jego zadaniem jest utrzymanie stałego poziomu nawilżenia. Wartość możemy sobie wybrać sami i mieści się ona w zakresie 40% – 70%. Do tego też jest potrzebny wcześniej wspomniany czujnik nawilżenia – do przeprowadzania badań, aby tę stałą wartość utrzymać.
Może też zainteresować Was funkcja Ochrony przed nadmierną wilgotnością. Bardzo wysoki procent nawilżenia nie jest dobry i Xiaomi o tym wie. Dlatego też włączając ten tryb sprawimy, że jeśli wilgotność będzie wynosić ponad 70% przez 30 minut, to nawilżacz automatycznie przełączy się na Poziom 1. Warto uruchomić tę funkcję.
@techwish Jak sobie radzicie z suchym powietrzem? 🤔 #xiaomi #nawilzenie #nawilzaczpowietrza #nawilżaczpowietrza #nawilżaczewaporacyjny #aromatherapy #aromaterapia #uvc #humifidier #techwish #smarthome #dlaciebie #roslinydomowe #gadzety #fyp #fypシ
♬ dźwięk oryginalny – Techwish.pl
Jest też opcja ustawienia automatycznego włączania i wyłączania nawilżacza, jak i wyłączenia wskaźnika czy dźwięków powiadomień (na przykład o kończącej się wodzie). Jeśli ktoś z Was zechce wydawać głosowe polecenia to też ma taką możliwość, bowiem Xiaomi Smart Humidifier 2 współpracuje z asystentami Amazon Alexa oraz Google Home.
Jak ktoś z Was ma rozbudowany system Smart Home to może działanie nawilżacza Xiaomi jeszcze mocniej zautomatyzować. Na przykład dobrym pomysłem jest automatyczne wyłączanie nawilżacza jeśli mamy otworzone drzwi, okno lub balkon (tu pomoże czujnik otwarcia drzwi i okien). Jak ktoś sobie doda olejek eteryczny, to dobrym pomysłem jest zautomatyzowanie włączenia wydobywania pary wodnej, kiedy to uruchomimy sobie scenę oświetleniową związaną z odpoczynkiem/relaksem.
Nawilżacz powietrza Xiaomi Smart Humidifier 2 to naprawdę przydatne akcesorium do pokoju, sypialni, salonu czy biura. Może nas nie tylko ustrzec przed wieloma nieprzyjemnościami, w tym przeziębieniem, ale też znacznie zwiększy komfort. Jest to bardzo ważne zwłaszcza teraz, kiedy rozpoczął się sezon grzewczy i wilgotność powietrza znacznie spada.
Inteligentny nawilżacz powietrza Xiaomi kupicie w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Recenzje