Szczoteczki soniczne do zębów to coraz częściej wybierany sprzęt. Niestety, równie często spotykamy się z tym, że nowi użytkownicy korzystają z nich niepoprawnie, próbując naśladować pracę szczoteczki manualnej. Dlatego też postanowiliśmy przygotować pełne kompendium wiedzy, które pomoże Wam zrozumieć jak działa szczoteczka soniczna, jak z niej korzystać i jak ją odpowiednio utrzymywać.
W sklepie TECHWISH znajdziecie wiele modeli szczoteczek sonicznych. Niektóre urządzenia są nawet przeznaczone do wykorzystywania przez dzieci. Warto też dodać, że sami korzystamy z tego typu szczoteczek i uważamy je za o wiele lepszą formę zadbania o higienę jamy ustnej. W tym wpisie wyjaśnimy sobie czym charakteryzują się szczoteczki soniczne, jak z nich korzystać oraz jak o nie zadbać.
Zanim przejdziemy do powiedzenia sobie jak korzystać ze szczoteczki sonicznej, to warto wyjaśnić czym dokładnie jest ten sprzęt. Otóż rynek zdominowały trzy kategorie szczoteczek do zębów:
Pierwsze, czyli manualne to coś, czego chyba nie trzeba opisywać. Ot, zwykłe szczoteczki do zębów, które znajdziemy w każdym markecie czy aptece. Kolejne są szczoteczki elektryczne. Mają one okrągłą główkę i ich działanie opiera się na ciągłym jej obracaniu. Czyszczenie daje efekty dzięki właśnie ruchom mechanicznym, przez co włosie wyciera nasze zęby. Częstotliwość ruchów jednak jest tutaj mniejsza niż w przypadku szczoteczek sonicznych, ale za to ruch jest o wiele mocniejszy, agresywniejszy.
No i finalnie mamy szczoteczki soniczne. Ich główki przypominają klasyczne szczoteczki, a włosie jest miękkie i delikatne. Po uruchomieniu główka zaczyna dynamicznie drgać (nawet do 40 000 razy na minutę), co wytwarza fale dźwiękowe o ściśle określonym natężeniu (powyżej 260 mHz). Jest to podwójnie ważne.
Po pierwsze, te fale mają działanie bakteriobójcze, dzięki czemu czyszczenie zębów i jamy ustnej jest o wiele skuteczniejsze. Po drugie, w buzi zaczyna również drgać pasta do zębów wymieszana ze śliną, tym samym dochodzi do czyszczenia nawet tam, gdzie nie trafimy szczoteczką. W tym momencie korzystamy ze zjawiska kawitacji, co zrzuca ograniczenia wynikające ze kształtu główki. Szczoteczki soniczne świetnie dbają o higienę jamy ustnej, a także skutecznie myją nasze zęby.
Szczoteczki soniczne opierają się o działanie wymiatająco-pulsacyjne. Bo tak, nadal główką możemy mechanicznie myć zęby, jednak robimy to delikatnie, w sposób właśnie taki zamiatający. Jest to ważne, bo tym samym urządzenie jest bezpieczne dla zębów i dziąseł. To też ogranicza potencjalne krwawienie po szczotkowaniu – zwłaszcza u osób nieco wrażliwszych. I tak, mowa tu również o dzieciach (o czym nieco później).
Najbardziej podstawowym pytaniem, które może się nasunąć w tym momencie jest: Która szczoteczka jest lepsza? Soniczna czy elektryczna? Sam długo się nad tym zastanawiałem, bowiem miałem do czynienia z elektrycznymi, a chciałem spróbować czegoś nowego. Dlatego też udałem się do osoby najbardziej zaznajomionej w temacie, czyli do stomatologa.
Odpowiedź okazała się być prostsza niż sądziłem. Lepiej wybrać szczoteczkę soniczną. Mało tego, lepsza będzie budżetowa szczoteczka soniczna niż kosztująca wiele pieniędzy elektryczna. Argumentacja wyboru jest również łatwa do wyjaśnienia. Otóż szczoteczka elektryczna jest bardzo agresywna dla naszych zębów oraz dziąseł i tym samym możemy sobie ścierać szkliwo oraz właśnie podrażniać dziąsła. Mało tego, pozbywamy się dodatkowego działania w postaci zjawiska kawitacji czy bakteriobójczych fal dźwiękowych.
Dlatego też jasno można stwierdzić, że najwyższą i najbardziej uniwersalną formą zadbania o jamę ustną są właśnie szczoteczki soniczne. I mowa tu również o osobach, które mają delikatne dziąsła i szukają czegoś, co nie będzie wywoływać bólu i dyskomfortu.
Kiedy kupimy szczoteczkę soniczną, to ta zapewne przyjdzie w dwóch częściach – oddzielnie będziemy mieli główkę oraz samą szczoteczkę. Tutaj pierwsza zasada – nie wyparzamy główki! To powszechne działanie w przypadku tradycyjnych szczoteczek nie ma tutaj zastosowania. Nie bez powodu główki są dostarczane w oddzielnych opakowaniach próżniowych. Po rozpakowaniu po prostu nakładamy delikatnie końcówkę na szczoteczkę.
Niektóre szczoteczki soniczne (na przykład niedawno opisywana Xiaomi Mi Electric Toothbrush T700) oferują współpracę z aplikacją mobilną. Pozwala to na konfigurację oraz dostosowanie działania do swoich potrzeb. Warto to zrobić przed rozpoczęciem przygody, aby szczoteczka działała tak jak chcemy.
Warto też dodać, że w przypadku kilku pierwszych szczotkowań lepiej wybrać delikatny tryb, aby przyzwyczaić się do tego typu mycia. Niektóre szczoteczki oferują nawet tryb początkujący (na przykład T700).
No i oczywiście nie można zapomnieć o paście. Ale jaką pastę do zębów wybrać, aby użyć ze szczoteczką soniczną? Tutaj w zasadzie mamy sporą dowolność i po prostu nakładamy taką, jaka nam pasuje. Sam zazwyczaj korzystam z tych najbardziej standardowych, miętowych, bowiem sprawdzają się dobrze i mają relatywnie niski współczynnik RDA (Relative Dentin Abrasion). Warto jednak zaznaczyć, że wielu specjalistów odradza korzystania z past stworzonych głównie do wybielania zębów (te zazwyczaj są odpowiednio opisane) czy polerowania. Mają one właśnie wysoki współczynnik RDA, który określa stopień ścieralności pasty dla zębiny.
Tak mocno abrazyjne pasty zostały stworzone głównie z myślą o zwykłych, manualnych szczoteczkach. Jednakże w połączeniu z możliwościami szczoteczki sonicznej mogą one działać niezbyt korzystanie dla nas – będą za mocne. Mało tego, już sama szczoteczka soniczna wraz ze zwykłą pastą do zębów daje dobre właściwości wybielające.
Warto wspomnieć, że wybieranie najbardziej podstawowych past do zębów ma taką zaletę, że te kosztują sporo mniej niż te takie specjalistyczne. Jeśli jednak chcemy mieć pewność, że nasza pasta jest jak najbardziej odpowiednia, to należy wybierać te, które zostały oznaczone na opakowaniu jako „Sonic Friendly” lub mając napis „Low abrasion”. Warto unikać past, które w składzie mają takie pozycje jak: Calcium Carbonate, Hydrated Silica, Silica czy Calcium Hydroxide. To substancje, które są wykorzystywane do zwiększenia współczynnika RDA.
Okej, rozpakowaliśmy szczoteczkę do zębów, nałożyliśmy pastę. Jesteśmy gotowi do mycia. Czas zacząć proces szczotkowania. No i tutaj pojawia się chyba najczęstszy błąd użytkowników, bowiem Ci zazwyczaj próbują myć tak, jakby mieli szczoteczkę manualną. Szczoteczka soniczna natomiast wymaga specjalnej taktyki.
Na lekko nawilżoną szczoteczkę nakładamy pastę, a następnie wkładamy główkę do ust. W tym momencie naciskamy przycisk Power – pomoże to przeciwdziałać rozpryskowi pasty poza buzią (niektóre szczoteczki oferują tryb, który pozwala włączyć bezpiecznie urządzenie przed włożeniem do ust – na przykład szczoteczki Xiaomi). Główkę z włosiem lekko dociskamy do zębów (naprawdę robimy to delikatnie) pod kątem 45 stopni.
Jak już mamy włączoną szczoteczkę w buzi, to najlepszym sposobem jest rozpocząć mycie od końca szczęki. Ma to dużo sensu, bowiem nie szczotkujemy zębów ruchami kolistymi, a po prostu lekko przesuwamy szczoteczkę wzdłuż łuku zębowego. Robimy dokładnie tak samo od zewnętrznej, jak i od wewnętrznej strony zębów.
Powierzchnie żującą zębów (czyli prostu tę część, którą nazywamy „ostrą”) myjemy nieco inaczej. W tym miejscu możemy sobie pozwolić na ruchy zamiatające, ale te powinny być delikatne, niezbyt szybkie – po prostu takie spokojne.
Dodam też, że kolejność mycia danych części jamy ustnej jest w zasadzie bez różnicy. Ale wiele szczoteczek ma wbudowany timer – standardowo szczoteczka wyłącza się po 2 minutach (dzięki czemu nie musimy odliczać czasu mycia), ale co 30 sekund robi krótką przerwę na ułamek sekundy. Jest to element sygnalizujący, aby zmienić stronę. Po prostu przez 30 sekund skupiamy się na danej ćwiartce zębów, następnie dostajemy sygnał i zmieniamy miejsce mycia. Dzięki czemu nasze zęby są umyte równomiernie.
Niektóre szczoteczki oferują również dodatkowe tryby, w tym przedłużone wybielanie zębów czy masaż języka (między innymi Xiaomi T700 czy T500). W tym przypadku należy stosować się do zaleceń producenta.
Szczoteczki soniczne to urządzenia, które kupujemy na wiele lat. Jest to jak najbardziej możliwe, ale o sprzęt należy dbać. Zacznijmy od główek.
Główki są elementem wymiennym i w naszym sklepie znajdziecie dodatkowe końcówki do zakupu. Maksymalny czas wykorzystywania jednej główki to 3 miesiące. Z czasem końcówka traci swoje właściwości, włosie się łamie lub nawet wypada. To jest normalne.
Dlatego też warto pilnować wymian. W przypadku szczoteczek smart odpowiedni licznik znajdziecie w dedykowanej aplikacji – chociażby w Xiaomi Home i w szczoteczkach Xiaomi Toothbrush T700. Jeśli natomiast Wasz sprzęt czegoś takiego nie oferuje, to wystarczy uruchomić kalendarz w telefonie i ustawić odpowiednie przypomnienie za równe 3 miesiące od dnia rozpoczęcia użytkowania końcówki.
Szczoteczka soniczna, jak wiele innych urządzeń przeznaczonych do dbania o higienę, wymaga odpowiedniego utrzymania. Zaraz po umyciu zębów i samej szczoteczki po szczotkowaniu, warto ją osuszyć ręcznikiem papierowym – mowa tu o samej obudowie. To zmniejszy ryzyko powstawania zabrudzeń czy kamienia.
Główce natomiast musimy dać czas na osuszenie. Wielu producentów dorzuca specjalne nakładki, które są niezwykle przydatne, ale nie powinno się ich zakładać od razu po szczotkowaniu, bowiem wtedy osuszanie jest utrudnione, co może wywołać nawet pleśń. Pokrywkę zakładamy dopiero jak główka będzie sucha.
Warto też co jakiś czas zdjąć główkę ze szczoteczki. Otóż do szczeliny pomiędzy tymi dwoma elementami często wpada woda. To też może sprawić, że powstanie tam pleśń oraz kamień. Nie dość, że jest to wyjątkowo paskudne, to jeszcze może ograniczyć działanie szczoteczki. Regularne wycieranie tego miejsca powinno pomóc.
Jeśli natomiast chcemy mieć kompleksową ochronę naszej szczoteczki, również pod względem powstawania bakterii, to możecie wyposażyć się w specjalny sterylizujący uchwyt. W naszym sklepie dostępny jest produkt Oclean S1 Smart Toothbrush Sanitizer, który pozwala na proste zawieszenie szczoteczki w pokrywie, gdzie dojdzie do sterylizacji i bezpiecznego przechowania sprzętu.
Muszę też wspomnieć o ładowaniu samej szczoteczki. Jeśli chcemy, aby bateria nie straciła swoich zalet, to warto szczoteczkę ładować w miarę regularnie. Najlepiej to zrobić jak sama szczoteczka nas powiadomi o niskim poziomie naładowania. Nie warto czekać, aż bateria kompletnie padnie, a urządzenie wyłączy się. Dbając o ogniwa, dbamy też o to, aby nasz sprzęt po prostu posłużył nam dłużej.
Dzieci również mogą korzystać ze szczoteczek sonicznych! W naszym asortymencie znajdziecie modele dostosowane w taki sposób, aby mogły z nich korzystać młodsi użytkownicy. Mowa tu chociażby o produkcie FairyWill Electric Toothbrush FW-2001.
Takie szczoteczki cechują się główką dostosowaną do rozwijających się zębów oraz jeszcze delikatniejszym działaniem. Te produkty często też oferują ciekawą kolorystykę oraz design. Nadal jednak dzieci mogą korzystać z zalet szczoteczek sonicznych, w tym ze zjawiska kawitacji czy dokładniejszego mycia.
Szczoteczka soniczna to bez wątpienia świetne urządzenie, które pozwoli nam lepiej zadbać o higienę jamy ustnej oraz o zęby. Pozbywanie się bakterii i innych drobnoustrojów, a także o wiele dokładniejsze mycie samych zębów to czynniki, które są bardzo ważne dla naszego zdrowia oraz samopoczucia.
Lepiej zadbane zęby, to również zdrowsze zęby, a więc to ograniczy wizyty u stomatologa, gdzie leczenie potrafi naprawdę sporo kosztować. Pozostając w aspekcie oszczędzania, to warto dodać, że jedna szczoteczka soniczna potrafi wiernie służyć przez kilka ładnych lat. Są to często pomijane aspekty, ale naprawdę ważne w ogólnych rozrachunku zalet posiadania sonicznych szczoteczek.
Dlatego też szczoteczki soniczne są kompletnie nowym poziomem zadbania o zęby. Kiedy już się zacznie z nich korzystać, to niekoniecznie chce się wracać do tradycyjnych odpowiedników, których skuteczność jest o wiele niższa.
Wiele modeli szczoteczek sonicznych, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, znajdziecie w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Poradniki