Wracając do domu po długim dniu pracy, raczej nikt z nas nie myśli „mam ogromną chęć posprzątać mieszkanie!”. Z drugiej strony wszyscy chcemy odpocząć w czystym i pachnącym świeżością domu. I możemy - wpuszczając na swoje pokoje robota sprzątającego.
Tym razem porzekadło „chcesz mieć zrobione dobrze, zrób to sam” nie do końca się sprawdza. Roboty sprzątające robią same, robią dobrze i coraz szybciej torują sobie czystą drogę do naszych serc, oferując funkcjonalność i skuteczność, a przy tym przystępne ceny. W gąszczu nowinek, funkcji, marek i enigmatycznych nazw łatwo się jednak pogubić, więc od nas dla Was czytelny poradnik, jak wybrać robota sprzątającego i na co zwrócić uwagę przed zakupem!
Wskakując do tej króliczej nory musisz wiedzieć, jakie są rodzaje robotów sprzątających i jak właściwie mogą Ci pomóc w codziennym sprzątaniu. Na rynku znajdziesz:
Przed zakupem zdecyduj, na jakich funkcjach Ci zależy. Aczkolwiek apetyt wzrasta w miarę jedzenia, więc kiedy robot za Ciebie poodkurza, zapragniesz więcej, a sięgnięcie po mopa wyda się nużące i absurdalne. Modele hybrydowe oferują coraz większą skuteczność, a nawet niemalże bezobsługowe funkcjonowanie - Twój dom praktycznie sprząta się sam.
Cena robotów sprzątających zależy od rodzaju sprzętu, marki, dostępnych funkcji i oferowanych udogodnień. Siłą rzeczy, im bardziej bezobsługowy odkurzacz, tym wyższa jego wartość. Już za kilkaset złotych kupisz robota sprzątającego, który doprowadzi Twoje podłogi do stanu przyzwoitej używalności. Mierząc wyżej i stawiając na odkurzacze automatyczne premium, zapewniasz sobie absolutną niezawodność i nowoczesne rozwiązania, którym możesz w pełni zaufać.
Jeżeli zależy Ci na robocie, który odkurza, myje, samodzielnie się opróżnia, samoczynnie się czyści i w zasadzie nie musisz niczego przy nim robić - warto doinwestować. Odkurzacze automatyczne z wyższej półki są wydajniejsze, mają wyższe parametry i oferują więcej funkcji smart, dzięki czemu osiągają maksimum efektywności. Ale właściwie o jakich parametrach mowa?
Od tego wszystko się zaczyna. Moc sprzętu określa moc jego silnika, a co za tym idzie wydajność i pobór energii. W przypadku odkurzaczy automatycznych plasuje się ona na poziomie kilkudziesięciu W (40 – 70 W). Zwróć uwagę na moc sprzętu, żeby oszacować zużycie energii.
Na tym aspekcie warto się skupić. Jaką siłę ssania powinien mieć robot sprzątający? Na pewno nie mniejszą niż 1800 Pa. Odkurzacz automatyczny poradzi sobie z codziennymi wzywaniami oferując moc ssania na poziomie 3000 Pa. Jeżeli potrzebujesz robota, który zbierze kurz i drobne zanieczyszczenia z gładkiej powierzchni - to w zupełności wystarczy.
Jeżeli jednak masz w domu dywany i wyjątkowo kudłatego, rozbrykanego pupila - koniecznie zwróć uwagę na jak najwyższy poziom mocy ssania. Dzięki temu Twój sprzęt skuteczniej poradzi sobie z sierścią na wykładzinie, oferując skuteczniejszą pracę i lepsze efekty.
Skąd on właściwie wie, gdzie ma jechać? Czy nie wraca w to samo miejsce? Skąd wie, gdzie już posprzątał? Na wszystkie te pytania odpowiadają czujniki nawigacji! Prosta technologia, dzięki której nasze odkurzacze wiedzą, gdzie są, gdzie były i gdzie jeszcze powinny się udać. Czujniki pozwalają im lepiej omijać przeszkody i na przykład nie spaść ze schodów i nie roztrzaskać się w drobny mak jak Mufasa.
Najwyższej klasy roboty sprzątające bazują na mapowaniu laserowym - LiDAR. Jest ono najdokładniejsze i pozwala odkurzaczom bardzo precyzyjnie omijać rozmaite przeszkody i doskonale mapować pomieszczenie. Odkurzacze z tym systemem nawigacji zazwyczaj są nieco wyższe od robotów wykorzystujących kamery (VSLAM).
Odpowiednia filtracja w odkurzaczach automatycznych może zdziałać cuda, szczególnie w przypadku alergików wrażliwych na drobinki kurzu. Jeżeli zależy Ci na tym, aby zapewnić sobie możliwie najczystsze powietrze w mieszkaniu, szukaj sprzętu z filtrami HEPA lub ULPA. To obecnie najskuteczniejsze filtry, które wykorzystuje się w warunkach laboratoryjnych.
Kiedy roboty sprzątają za nas, możemy się zrelaksować, najlepiej w ciszy i spokoju. Jaki poziom hałasu odkurzacza automatycznego pozwoli nam osiągnąć nirwanę? Na pewno nie ten, przekraczający 70 dB. To poziom dźwięku, który niekorzystnie wpływa na nasze samopoczucie, a nawet zdrowie!
Pamiętaj, że średnio roboty sprzątające działają bez przerwy przez ponad godzinę, więc ciche działanie jest na wagę złota. Polecamy odkurzacze automatyczne, które działają na poziomie 50-60 dB z hakiem. Człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do dźwięków w takim natężeniu i po chwili traktuje je jako element otoczenia.
Robot sprzątający to świetny pracownik, ale potrzebuje Twoich rozkazów. Zdecydowaną większością modeli sterujesz za pomocą dedykowanej appki, która daje Ci sporo władzy. W zależności od zaawansowania funkcji Twojego odkurzacza, w aplikacji możesz uruchomić sprzęt, kiedy jesteś poza domem, tworzyć harmonogramy pracy, a nawet zaznaczać obszar pomieszczenia do posprzątania, kiedy np. rozsypie Ci się cukier.
Decydując się na robota sprzątającego, warto zwrócić uwagę na jego wydajność. Weź pod uwagę metraż swojego mieszkania lub domu. Jeżeli masz dużą powierzchnię do posprzątania, postaw na odkurzacz, który ma dłuższy czas działania - np. powyżej 200 minut - żeby zdążył posprzątać bez potrzeby kolejnego ładowania, które trwa od 2 do nawet 6 godzin!
Jeżeli chcesz jak najrzadziej ingerować w pracę swojego robota sprzątającego, postaw na modele o dużej pojemności zbiornika. Te wahają się w granicach 0,2 – 0,6 l. Im większa pojemność, tym rzadziej opróżniasz.
Alergicy, którzy chcą mieć minimum styczności z kurzem, mogą zainteresować się odkurzaczami ze stacją opróżniającą. Samodzielnie odprowadzają one kurz i zebrane zanieczyszczenia do stacji, która jednocześnie ładuje urządzenie. Stacje są zazwyczaj wyposażone w zbiorniki o pojemności nawet do 4 l, więc, w zależności od intensywności sprzątania, możesz je opróżniać nawet raz na miesiąc.
Kategoria: Poradniki