Jesteś użytkownikiem Home Assistant i chciałbyś sprezentować swojemu kotu nowoczesną i niezwykle wygodną smart kuwetę? Dobrze trafiłeś, ponieważ w tym poradniku wyjaśnimy jak połączyć kuwetę PetKit Pura X z Home Assistant.
Home Assistant to oprogramowanie do zarządzania inteligentnym domem, które pozwala użytkownikom na integrację i sterowanie różnymi urządzeniami i systemami w ich domu. Jest to platforma open-source, co oznacza, że jest dostępna bezpłatnie i może być modyfikowana przez społeczność użytkowników. Home Assistant umożliwia sterowanie oświetleniem, temperaturą, multimediami i innymi urządzeniami od wielu producentów za pomocą jednego interfejsu. Może być również używany do automatyzacji zadań i tworzenia scenariuszy, a otwarta architektura pozwala na wytwarzanie niezwykle ciekawych rozwiązań opartych o przeróżne źródła danych oraz urządzenia. Home Assistant obsługuje wiele protokołów i urządzeń, w tym Zigbee, Z-Wave, Bluetooth i Wi-Fi. Dzięki temu użytkownicy mogą wybrać urządzenia, które najlepiej odpowiadają ich potrzebom i preferencjom.
PetKit Pura X to zaawansowana, zautomatyzowana kuweta dla kotów, wyposażona w system czujników, które zapewniają bezpieczeństwo zwierzęcia. Kuweta automatycznie oddziela zanieczyszczenia od żwirku, przekazując odpady do dedykowanego pojemnika, który należy okresowo opróżniać. Urządzenie posiada funkcję natychmiastowego rozpylania preparatu neutralizującego zapachy, co zapobiega rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnych woni.
Warto zaznaczyć, że zestaw sprzedażowy obejmuje również miękką matę, która zapobiega roznoszeniu żwirku poza kuwetę. Górna część obudowy kuwety jest płaska, umożliwiając kotu odpoczynek. Kuweta jest zarządzana przez aplikację mobilną (którą sobie dzisiaj porzucimy :-P), umożliwiającą zdalne monitorowanie jej stanu i działania. System czujników, obejmujący 12 elementów, wykrywa obecność kota i zapobiega uruchomieniu trybu sprzątania w trakcie korzystania z kuwety przez zwierzę.
Jak się okazuje, została przygotowana specjalna integracja do Home Assistant, która pozwala na obsługę urządzeń PetKit. Warto jednak dodać, że nie jest ona dostępna w katalogu głównym, a w dodatkowym, tworzonym przez społeczność, czyli HACS – Home Assistant Community Store. Jeśli nie mamy zainstalowanego HACS, to należy to zrobić. Instalacja HACS jest prosta i w przypadku wersji Docker, Yunohost oraz innych Core ogranicza się do wykonania skryptu Bash wewnątrz katalogu platformy. Podobnie jest w przypadku wersji OS/Supervised.
Pełna i aktualna instrukcja instalacji HACS znajduje się >>tutaj<<.
Po poprawnej instalacji HACS, na lewym pasku bocznym pojawi się nowa pozycja – właśnie HACS. Przechodząc tam uruchomimy wyszukiwarkę dodatkowych integracji. Wpisujemy PetKit
i instalujemy odnalezioną integrację. Po instalacji będzie wymagany restart Home Assistanta.
Zanim jednak przejdziemy do konfiguracji tej integracji, musimy kuwetę uruchomić i za pomocą oficjalnej aplikacji połączyć z siecią oraz utworzyć konto, które będzie potrzebne do połączenia w Home Assistant. Tworzymy również profil naszego pupila.
Po tych krokach wracamy do HA, przechodzimy do listy wszystkich urządzeń i klikamy w Dodaj integrację. Wyszukujemy PetKit i rozpoczynamy konfigurację. Ta ogranicza się do podania loginu i hasła do naszego konta w aplikacji PetKit. Poza tym, musimy jeszcze podać region – podajemy ten, który ustawiliśmy w trakcie rejestracji do PetKit, czyli prawdopodobnie Polska. Zapytanie o strefę czasową zostawiamy na Ustaw automatycznie.
Po zalogowaniu, na naszej liście pojawią się co najmniej dwa urządzenia – pierwsza pozycja to kuweta, a druga to profil naszego kociaka. Tak, mamy dostęp również do tego elementu i możemy tutaj zmieniać masę pupila.
Wróćmy do kuwety. Po przejściu do listy encji zauważymy, że dostaliśmy mnóstwo opcji do konfiguracji. W zasadzie mamy możliwość sterowania wszystkimi funkcjami kuwety PetKit Pura X, co jest naprawdę przyjemne. Z tego co zdążyłem zauważyć, to brakuje tutaj trybu nocnego dla wyświetlacza, ale możemy ekran włączać i wyłączać. To sprawia, że wystarczy napisać automatyzację, która będzie włączać i wyłączać wyświetlacz o wybranych porach – to skutecznie przywróci brak tej funkcji.
Na powyższym zrzucie ekranu możemy dostrzec, że encje podzielono na 4 części. Pierwsza zawiera obsługę funkcji smart kuwety – możemy włączać usuwanie zapachu czy usuwanie zanieczyszczeń. W drugiej części mamy stany dotyczące użycia sprzętu przez kota. W trzeciej sekcji natomiast umieszczono konfigurację kuwety – możemy zmienić rodzaj żwirku, włączyć/wyłączyć ekran czy uruchomić automatyczne czyszczenie. No i finalna, czwarta część zawiera stany dotyczące utrzymania kuwety.
Co więcej, integracja poprawnie obsługuje błędy – jeśli kot znajduje się w kuwecie, to wywołanie czyszczenia czy innych czynności nie będzie możliwe, a my będziemy o tym poinformowani. Co więcej, integracja pokazuje, który kot właśnie korzysta z kuwety – na podstawie masy zwierzaka.
Kilka małych uwag. Jeśli jesteśmy zalogowani do PetKit w Home Assistant, to z oficjalnej aplikacji mobilnej zostaniemy wylogowani. W razie potrzeby skorzystania z niej należy wyłączyć integrację i zalogować się w aplikacji. Co równie ważne, logując się do PetKit w HA, należy zalogować się na takie konto, które ma przypisaną do siebie kuwetę – nie możemy logować się na konto, które uzyskało dostęp do obsługi kuwety dzięki funkcji udostępniania urządzeń PetKit. No i finalnie, Jeśli Twój Home Assistant uruchamiany jest jako kontener Docker, należy ustawić zmienną środowiskową TZ
(pogrubiona część kodu poniżej).
version: '3'
services:
homeassistant:
container_name: homeassistant
image: "ghcr.io/home-assistant/home-assistant:stable"
volumes:
- ./opt/homeassistant/config:/config
- /etc/localtime:/etc/localtime:ro
restart: unless-stopped
environment:
- TZ=Europe/Warsaw
privileged: true
network_mode: host
Jak możemy dostrzec, również i inteligentna kuweta jest sprzętem, który obsłużymy z poziomu Home Assistanta i to ze wszystkimi funkcjami, zabezpieczeniami i dostępnymi informacjami, co nie musi być oczywistością. To oczywiście spora zasługa autora niestandardowej integracji, czyli użytkownika GitHuba nazywającego się RobertD502. Integracja daje wiele możliwości do automatyzacji, od najprostszych w postaci zapalania światła kiedy kociak korzysta z kuwety, do bardziej zaawansowanych, opartych o usługi, powiadomienia i wiele urządzeń. Sam przygotowałem powiadomienie, które pojawia się na moim smartfonie po zarejestrowaniu skorzystania przez kota z kuwety. Z poziomu powiadomienia mogę wywołać czyszczenie, co jest bardzo wygodne – choć muszę zaznaczyć, że kuweta „potrafi sama” uruchomić czyszczenie.
Kup kuwetę PetKit Pura X w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Inspiracje technologiczne