Jeśli właśnie zastanawiasz się, jaka kuweta jest najlepsza dla kota i co o tym decyduje, to świetnie! Ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Sprawdź, na co zwracać szczególną uwagę, jaką wielkość, głębokość i budowę kociego WC wybrać, aby mruczek był w pełni zadowolony, zdrowy i nie wnosił zażaleń na swój ludzki personel.
Przy wyborze najlepszej kuwety dla kota ważny jest szereg czynników, które będą decydować o tym, czy Twój podopieczny zaakceptuje swoje prywatne WC. Szczególną uwagę zwróć przede wszystkim na poniższe zagadnienia:
Żaden kot nie będzie chciał załatwiać się w zbyt małej kuwecie. Jeśli jesteś już po lekcji jak nauczyć kota korzystać z kuwety, to z pewnością wiesz, że mruczek, zanim przystąpi do zadania głównego, musi najpierw obwąchać teren, podreptać w miejscu i trochę pokopać w żwirku.
Żeby mógł robić to wszystko swobodnie, kuweta dla kota powinna mieć wymiary:
długość 1,5-2 długości kota*, szerokość: min. długość kota*.
* Kot mierzony bez ogona.
W kociej kuwecie powinno zmieścić się dostatecznie dużo żwirku, aby pupil mógł wygrzebać odpowiedni dołek, a następnie go zakopać. Z doświadczenia wiemy też, że zbyt płytka kuweta, to rozsypany żwirek dookoła niej, a tego z kolei chcą uniknąć opiekunowie mruczków.
Minimum głębokości dla kociego komfortu to warstwa żwirku usypanego na 3-5 cm.
W zależności od liczebności kociej rodziny, można przyjąć poniższy przelicznik kuwet na kota:
liczba kotów w domu + 1 kuweta = liczba kocich wucetów w mieszkaniu
Zgodnie z tym na 1 kota przypadną 2 kuwety, a na 2 koty 3 kuwety, itd.
W poprzednim akapicie podaliśmy podstawowe wytyczne, które warto brać pod uwagę, wybierając najlepszą kuwetę dla kota. Warto jednak pamiętać o tym, że każde zwierzę to indywidualność i należy obserwować jego zachowania, aby dopasować się do preferencji.
Jaka kuweta dla kota będzie lepsza: otwarta czy zamknięta? Wiele osobników preferuje otwarte WC, aby swobodnie obserwować otoczenie, ale z pewnością są i takie mruczki, które upodobają sobie zamknięte i ustronne miejscówki.
Przed zakupem zmierz swojego pupila, aby mieć pewność, że zmieści się w wybranej kuwecie na długość, szerokość i głębokość. Jeśli kot akceptuje WC zamknięte, to świetnie, ponieważ możesz wybrać dla niego kuwetę samoczyszczącą, która jest modelem ze ściankami i daszkiem.
Tak, umiejscowienie kociego WC jest bardzo ważne i powinno być dopasowane do indywidualnych preferencji. Najważniejsze jest to, że mruczek musi mieć zapewniony stały dostęp do swojego ustronnego miejsca.
Czy łazienka jest zatem odpowiednim terenem na ustawienie kuwety? Jeśli w mieszkaniu są przynajmniej 2 kuwety, a drzwi do łazienki pozostają otwarte, to jak najbardziej.
Kocie WC nie powinno stać w miejscu ruchliwym, głośnym oraz takim, do którego mają dostęp inni członkowie stada, np. psy lub dzieci. Koty bardzo nie lubią, gdy coś lub ktoś zakłóca im rytuał toaletowy, zatem zadbaj o to, aby wybrać miejscówkę idealnie dopasowaną do potrzeb Twojego pupila.
Nawet najlepsza kuweta dla kota nie spełni swojego zadania, jeśli nie będzie regularnie sprzątana z pozostawionych nieczystości.
Po jeszcze więcej praktycznych porad dotyczących wychowania pupili, zapewnienia im komfortu w mieszkaniu, a także po wybór praktycznych akcesoriów dla kota zapraszamy do naszego sklepu internetowego na techwish.pl!
Kategoria: Bez kategorii