Jeśli zastanawiasz się, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy, to z pewnością oznaka tego, że jesteś dobrym psim opiekunem, któremu zależy na komforcie czworonożnego przyjaciela. W dzisiejszym wpisie podajemy garść przydatnych wskazówek, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy i jak oduczyć go ciągnięcia we wszystkie strony.
Cały proces tego, jak nauczyć psa chodzenia na luźnej smyczy może wydawać się skomplikowany. Jednak gdy rozbierzemy go na czynniki pierwsze i zrozumiemy, dlaczego pies może nas ciągnąć, to nagle wszystko staje się prostsze.
Aby pies chodził na luźnej smyczy, stawiał swoje kroki w miarę blisko nas i reagował na zmiany naszego zachowania, musi on najpierw poczuć się dobrze i komfortowo z nami, a także ze środowiskiem, w którym spaceruje.
Każdy czworonóg, gdy poczuje niepokój, obawę, frustrację, a nawet ekscytację, z którą nie może sobie poradzić, będzie ciągnął na smyczy. Zatem pierwszym krokiem do tego, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy, jest zrozumienie emocji, jakie nim kierują podczas spacerów.
Dobra współpraca z psem na spacerze będzie opierała się na niezawodnej komunikacji i bardzo częstym kontakcie wzrokowym psa i opiekuna. Jeśli uda Ci się osiągnąć ten efekt, opanowanie chodzenia na smyczy z psem będzie kaszką z mleczkiem.
Na samym początku zwracamy uwagę na to, że pies powinien być gotowy do podjęcia nauki. Nie warto rozpoczynać lekcji w momencie, gdy czworonóg zaczyna intensywnie kręcić kółka na trawniku, przestępować z łapy na łapę i ewidentnie szuka odpowiedniego miejsca na załatwienie swoich potrzeb.
Sprawdź, ile razy dziennie wychodzić z psem, aby prawidłowo zaspokoić jego podstawowe potrzeby fizjologiczne.
Niezależnie od tego, czy chcesz uczyć szczenię, czy dorosłego psa ze schroniska, który nie zna spacerów na świeżym powietrzu z opiekunem, przygotowania do tego, jak nauczyć psa chodzenia na smyczy warto zacząć już w domu.
Do obroży lub do szelek podepnij smycz, lub zwykły sznurek i pozwól psu chodzić swobodnie po domu. Nagradzaj spokojne zachowanie oraz to, że czworonóg nie zwraca uwagi na zwisającą smycz lub sznurek.
Po tym etapie dołącz do tandemu i spróbuj chodzić po domu razem z psem, trzymając luźno koniec smyczy. Nagradzaj “luźną smycz”, ponieważ to jest Twój docelowy stan, który będziesz chciał uzyskać na spacerach.
Przed wyjściem z domu ZAWSZE upewnij się, czy masz ze sobą niezbędne akcesoria, takie jak uchwyt na worki na psie odchody PetKit Dog Waste Bag Dispenser oraz wkład, np. worki na psie odchody PetKit Waste Bags Refill. Bo nigdy nie wiesz, CO i W JAKIEJ ILOŚCI czeka Cię na spacerze.
Etap oswajania ze smyczą już za Wami, zatem pora ruszyć w teren. Wybierz odpowiednią smycz, na początek może być to zwykła smycz ze sznurka lub skóry, a na deser zostaw sobie wybór modelu premium. Warto rozważyć np. smycz automatyczna PetKit Go Free Dog Retractable Leash (3m) lub smycz automatyczna PetKit Go Shine Dog Retractable Leash (3 m).
Wyjdź za próg i zobacz, jak pies reaguje na smycz. Jeśli idzie koło Ciebie, spogląda ciekawymi oczami i nie ciągnie, chwal jego zachowanie słowami i od czasu do czasu nagródź smaczkiem.
Jeśli jednak będzie ciągnął, zatrzymaj się i poczekaj, aż pies odpuści lub wróci do Ciebie. Takie zachowanie nagródź słowem i smakołykiem, ponieważ właśnie tak chcesz komunikować się ze swoim psem na spacerze.
Kategoria: Poradniki