Można powiedzieć, że energia elektryczna nas otacza i coraz to większa liczba urządzeń potrzebuje prądu. Co jednak jeśli tego prądu zabraknie, chociażby z powodu awarii lub gdy jesteśmy daleko od domu, na przykład na biwaku? Tutaj z pomocą przyjdzie stacja zasilania Jackery Explorer 300 Plus!
Powerbank to urządzenie, które zna z Was zapewne każdy. Stację zasilania możemy porównać do takiego powerbanku, bowiem jest to urządzenie mobilne, które gromadzi energię do późniejszego wykorzystania. Jednakże stacja zasilania robi to na kompletnie inną skalę, ponieważ typowy powerbank ma jeden bądź dwa porty USB, natomiast taka stacja zawiera wiele portów USB, a także typowe gniazdka sieciowe.
To znacznie rozszerza możliwości urządzenia, ponieważ podłączymy do niego sprzęty nie tylko zasilane za pomocą wspomnianego USB. Ponadto, taka stacja jest w stanie wytworzyć znacznie wyższą moc, potrzebną do zasilenia nawet prądożernych sprzętów, a także gromadzi więcej energii do wykorzystania, tym samym zapewnia pracę przez wiele godzin.
Stacje zasilania Jackery są o tyle szczególne, że możemy je naładować nie tylko tradycyjnie, czyli wykorzystując gniazdko sieciowe, gniazdko zapalniczki samochodowej czy ładowarkę USB, ale też panel solarny. Jackery Explorer 300 Plus jest dostępna w zestawie z panelem 40 W, który możemy wygodnie rozłożyć i nim naładować urządzenie. O samym panelu powiemy sobie nieco później.
Zanim przejdziemy do omawiania możliwości produktu, sprawdźmy jego specyfikację.
Zestaw | Zestaw z mini panelem |
---|---|
Moc | 300 W |
Wyświetlacz | LCD |
Łączność | – Bluetooth 5.0 – Wi-Fi 2.4G |
Wyjścia / wejścia | – AC – DC – Gniazdo samochodowe 12V – USB-A – USB-C |
Szybkie ładowanie | Quick Charge 3.0 |
Rodzaj ogniwa | Litowo-żelazowo-fosforanowe (LiFePO4) |
Pojemność baterii | 288 Wh |
Czas ładowania | około 2 godzin |
Temperatura pracy | od -10℃ do 45℃ |
Dodatkowe informacje | – Ładowanie do 5 urządzeń jednocześnie – Ładowanie solarne (panele dostępne osobno) |
Grubość | 170 mm |
Szerokość | 230 mm |
Wysokość | 150 mm |
Waga | 3.75 kg |
Aplikacja | Jackery |
Zawartość zestawu | – Instrukcja obsługi – Kabel zasilający – Urządzenie – Ładowarka samochodowa |
Na froncie urządzenia znajdziemy niemalże wszystkie elementy do obsługi. Mamy tu gniazdko zapalniczki samochodowej 12 V, ekran LCD, lampkę, dwa złącza USB-C, złącze USB-A oraz gniazdo AC. Ponadto jest też tutaj przycisk Power potrzebny do uruchomienia urządzenia, przycisk włączający panel portów USB, przycisk włączający gniazdo AC oraz przycisk uruchamiający latarkę. Przyciśnięcie wszystkich z przycisków potwierdzą zielone diody LED. Natomiast po prawej stronie znalazło się gniazdo na przewód zasilający będący również najszybszą formą naładowania stacji. Warto dodać, że po jego podłączeniu uruchomi się wbudowany wentylator.
Jackery Explorer 300 Plus to stacja zasilania i głównym jej celem jest… zasilanie urządzeń. No tak, ale jakich urządzeń? Jak już zdążyliście zobaczyć, sprzęt wyposażony jest nie tylko w gniazda USB, ale też gniazdko Schuko z mocą do 300 watów. To naprawdę zwiększa możliwości i tym samym pozwala zasilić sprzęty potrzebujące nieco więcej mocy, na przykład mini lodówki, laptopy gamingowe, sprzęt komputerowy (monitor, router, głośniki, a nawet serwer) czy mocne oświetlenie. Muszę również zwrócić uwagę na fakt, że gniazdko AC wyróżnia się też czystą sinusoidą, a zazwyczaj w urządzeniach typu UPS znajdziemy uproszczoną, tak zwaną kwadratową, co może mieć spory wpływ na działanie niektórych urządzeń.
Pozostając jeszcze w temacie złączy, to warto dodać, że porty USB-C oferują wsparcie dla szybkiego ładowania i Power Delivery. Co to oznacza? Wygodne ładowanie laptopów, konsol przenośnych czy smartfonów bez potrzeby noszenia dedykowanych ładowarek! Maksymalna moc do 100 W sprawia, że naładujemy niemalże każdy sprzęt na rynku.
Warto też wspomnieć, że w stację zasilania Jackery wbudowaną lampkę. Choć jest ona niewielka, to charakteryzuje się sporą mocą, co okazało się być przydatne już na samym początku zabawy z urządzeniem, ponieważ oświetliła mi otoczenie podczas późnowieczornych prac nad samochodem.
Stacja Jackery Explorer 300 Plus wyróżnia się także ogniwami LFP lepiej dostosowanymi do pracy jako bank energii. Technologia ta sprawia, że ogniwa są bardziej trwałe i odporne na intensywne użytkowanie. Dzięki ich wolniejszej degradacji, stacja Jackery może być używana bez problemów nawet przez 10 lat. Dodatkowo Explorer 300 Plus posiada 10 certyfikatów i 52 różne formy zabezpieczeń. Urządzenie jest całkiem lekkie jak na tego typu sprzęt i waży niecałe 4 kg. W noszeniu pomaga wbudowana rączka, którą możemy szybko rozłożyć.
Dedykowana aplikacja Jackery rozszerza możliwości korzystania ze stacji Jackery Explorer 300 Plus. Przede wszystkim, z urządzeniem możemy połączyć się na dwa sposoby – za pomocą Bluetooh oraz WiFi. Najpierw dostępna jest opcja pierwsza, ale po sparowaniu pojawia się opcja numer dwa. A na co pozwala aplikacja? Po pierwsze, umożliwia sterowanie tymi samymi funkcjami, które dostępne są za pomocą przycisków, czyli włączenie i wyłączenie gniazd DC i AC, zapalenie lampki, a także podejrzenie mocy ładowania i rozładowania.
Dodatkowo możemy zmienić czas świecenia ekranu czy tryb pracy baterii (opcja pełnego użycia lub z battery saving mode). Istnieje też opcja zmiany czasu po jakim stacja ma się automatycznie wyłączyć oraz zmianę okresu, po jakim ma się uruchomić hibernacja. W aplikacji wykonamy także update firmware’u.
Aplikacja mobilna to świetny dodatek, który zapewnia możliwość kontroli zdalnej. Może się to przydać w wielu sytuacjach – na przykład kiedy awaryjnie zasilamy lodówkę i chcemy zobaczyć ile prądu jeszcze nam zostało. Możemy też zdalnie odciąć od prądu urządzenie wpięte do gniazd, co jest dodatkowym atutem.
SolarSaga 40W to panel solarny o mocy maksymalnej 40 watów i pozwala on uzupełnić energię w stacji zasilania wykorzystując światło słoneczne. Tym samym jest to nie tylko bardzo ekologiczna droga uzyskania energii elektrycznej ale też bardzo wygodna, zwłaszcza jak wyjedziemy na taki biwak i zużyjemy energię zgromadzoną w stacji zasilania Jackery. Wykorzystując panel możemy go ponownie naładować bez potrzeby dostępu do gniazdka ściennego czy innego źródła zasilania.
Panel jest niemałych rozmiarów, choć przy innych tego typu rozwiązaniach (o wyższych mocach), jest to rozwiązanie całkiem kompaktowe. Warto jednak zaznaczyć, że panel można złożyć uzyskując całkiem małe, zgrabne akcesorium, wielkością przypominające tablet.
Stacja ma wbudowane własnościowe złącze Jackery, do którego wepniemy dołączony do zestawu kabel. Warto jednak dodać, że zestaw obejmuje również przejściówkę ze złącza własnościowego na USB-C, co umożliwia podłączenie zarówno do stacji Jackery Explorer 300 Plus, jak i do, między innymi, Jackery Explorer 100 Plus.
A ile trwa ładowanie stacji za pomocą panelu solarnego SolarSaga 40W? Cóż, to zależy od kilku czynników, w tym od warunków pogodowych czy ustawienia panelu pod odpowiednim kątem do słońca. Optymalny, typowy czas ładowania to około 10 godzin – oczywiście mówimy tu o ładowaniu pełnym, od 0% do 100%.
Jackery Explorer 300 Plus odnajdzie się w wielu sytuacjach. Pierwsza, jaka przychodzi mi do głowy, to wyjazdy w miejsca, gdzie ciężko o dostęp do energii elektrycznej. Mowa tu chociażby o wycieczkach na biwak, kemping czy innego rodzaju aktywności daleko od cywilizacji. Oczywiście nie muszą to być wycieczki na kilka czy kilkanaście dni. Zwykły „wypad” poza miasto na ognisko to też dobry moment na użycie banku energii – wszak i tam przyda się dostęp do prądu, aby chociażby zasilić lepsze oświetlenie czy sprzęt audio.
Mi natomiast stacja przydała się w nieco innych sytuacjach – wcale nie muszę być daleko od cywilizacji, aby mieć utrudniony dostęp do energii elektrycznej. Wystarczy wyjście do altany czy na taras, gdzie po prostu nie ma potrzebnego gniazdka sieciowego. I to już dobry moment, aby stacja Jackery Explorer 300 Plus pokazała swoje zalety. Jak już zostało wspomniane, z urządzenia chętnie korzystałem na zewnątrz, podczas prac przy samochodzie. Stacja może być też naprawdę przydatna kiedy chcemy zasilić mniejsze, elektryczne narzędzia ogrodnicze czy myjki ciśnieniowe do umycia auta.
Bank energii Jackery przyda się także w domu i to w różnych sytuacjach. Pierwsza, którą warto mieć na uwadze, to przerwa w dostawie energii elektrycznej. Wtedy taka stacja może okazać się na wagę złota, aby zasilić lodówkę czy urządzenia sieciowe, na przykład router internetowy i/lub serwer. W moim przypadku te sprzęty nie pobierają aż tak dużo energii, ale wymagają podłączenia do gniazda AC. Drugi moment to chęć podłączenia danego sprzętu do prądu w miejscu, w którym utrudniony jest dostęp do gniazdka ściennego. Tutaj stacja świetnie się sprawdzi, bowiem jest kompaktowa i zapewni prąd na wiele godzin.
Stacja Jackery Explorer 300 Plus to urządzenie, które warto posiadać – tak po prostu. Nie tylko z uwagi na otwarcie nowych możliwości na wyjeździe, na przykład poza miasto, ale też ze względu na uzyskanie większej odporności na chociażby przerwy w dostawie prądu. Dzięki temu całkiem kompaktowemu urządzeniu z łatwością zasilimy nie tylko komputer, ale też urządzenia sieciowe, które nie korzystają ze standardów Power Delivery. Tym samym utrzymamy swój zestaw narzędzi do pracy zdalnej. Możemy też z powodzeniem zasilić lodówkę czy inne, mniejsze urządzenia AGD i RTV.
Kup stację Jackery Explorer 300 Plus w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Bez kategorii