Inteligentny domofon to urządzenie, które dynamicznie zyskuje na popularności. Głównie za sprawą gwarancji ogromnej wygody oraz poczucia bezpieczeństwa. Co takiego oferuje Xiaomi Smart Doorbell 3? Sprawdźmy!
Temu artykułowi towarzyszy recenzja w formie materiału wideo na naszym kanale YouTube. To właśnie tam pokazaliśmy Wam całą aplikację mobilną, budowę domofonu, dźwięki poszczególnych dzwonków i wiele więcej! Zapraszamy do zapoznania się.
Wiele możliwości urządzenia wynika z bardzo ciekawych rozwiązań software’owych, o czym powiemy sobie później. Jednak warto zapoznanie zacząć od specyfikacji, bowiem ta zarysuje nam to, czego możemy się spodziewać.
– | Xiaomi Smart Doorbell 3 |
---|---|
Rozdzielczość wideo | 2K |
Kąt widzenia | 180 stopni |
Wizja nocna | Tak; podczerwień: 4 lampy 940 nm |
Pamięć | Do 3 dni wstecz w Chmurze Xiaomi |
Łączność | WiFi |
Zasilanie | Akumulatorowe, 5200 mAh, czas pracy około 4 miesiące |
Temperatura pracy | -10°C do 45°C |
Funkcje | Zdalny podgląd z aplikacji, powiadomienia na smartfon z systemem Android/iOS, możliwość zmiany dzwonka |
Poziom hałasu | do 79 dB |
Wymiary wideodomofonu | 23,5 x 60 x 128 mm |
Wymiary dzwonka | 60 x 60 x 39,6 mm |
Porty | USB-C (zasilanie, ładowanie) |
Aplikacja | Xiaomi Home |
Zawartość zestawu | Wideodomofon, dzwonek, instrukcja obsługi, kabel USB-C, akcesoria montażowe, etykieta powiadamiająca o nagrywaniu gościa |
Zestaw Xiaomi Smart Doorbell 3 złożony jest z dwóch urządzeń. Pierwsze to faktyczny domofon, który to montujemy przy drzwiach wejściowych. To właśnie w tym sprzęcie znajduje się kamera, czujniki oraz przycisk, który to naciskają goście. Drugi element to głośnik zwany również gongiem. Zacznijmy od omówienia sobie wideodomofonu.
Na froncie domofonu znajdziemy najważniejsze elementy, takie jak kamera, zestaw czujników oraz guzik dzwonka. Na spodzie natomiast jest port USB-C do ładowania. Na górnej ramce możemy dostrzec także niewielką szczelinkę, do której wkłada się igłę, co umożliwia zdjęcie domofonu, aby – na przykład – go naładować. Warto tutaj zaznaczyć, że ładowanie nie jest czymś, co musimy robić często. Producent deklaruje, że będziemy sięgać po ładowarkę 3-4 razy w roku. Poziom naładowania podejrzymy w aplikacji mobilnej.
Gong wyglądem przypomina niewielki głośnik Bluetooth o kwadratowej podstawie. Urządzenie oferuje port USB-C, który służy do zasilania. Akcesorium należy ulokować w domu gdzieś w dogodnym miejscu, abyśmy mogli dobrze usłyszeć dzwonek, choć warto wiedzieć, że głośność sprzętu jest naprawdę wysoka.
W zestawie sprzedażowym znajdziemy także szynę na domofon. Możemy ją zamontować na dwa sposoby – albo za pomocą taśmy 3M, albo z wykorzystaniem śrub (na co pozwalają specjalne 4 otwory). Jeśli ktoś boi się wiercić w ścianie swojego domu, to wykorzystanie taśmy będzie idealną drogą, bowiem ta od 3M jest naprawdę wytrzymała.
Pozostając jeszcze w temacie dołączonych gadżetów, to możemy wspomnieć o plakietce. Zawiera ona informację mówiącą o tym, że Xiaomi Smart Doorbell 3 ma wbudowaną kamerę z funkcją nagrywania odwiedzających. Warto jednak zaznaczyć, że informacja ta jest w języku angielskim oraz chińskim.
Xiaomi Smart Doorbell 3 połączymy ze smartfonem i swoim systemem Smart Home wykorzystując aplikację Xiaomi Home. Połączenie jest bardzo proste – na domofonie przyciskamy przycisk włączenia, a następnie przez 5 sekund przytrzymujemy przycisk RESET. Sprzęt przejdzie w tryb parowania, co umożliwi nawiązanie połączenia z poziomu smartfona. Doorbell 3 wykorzystuje WiFi i w trakcie łączenia będziemy musieli podać hasło do naszej sieci. Podczas parowania będzie trzeba również zeskanować kod QR znajdujący się na tylnej obudowie urządzenia. Jeśli podłączyliśmy głośnik do zasilania i go uruchomiliśmy, to już możemy korzystać ze sprzętu.
Na ekranie głównym dostrzeżemy kilka ważnych elementów. Mamy tryb pracy oraz ostatnie powiadomienia. Zawierają one informację (na przykład ktoś stoi przed drzwiami), a także wykonane zdjęcie. Klikając w dane powiadomienie będziemy mogli podejrzeć krótkie nagranie. Oczywiście można na dane wydarzenie odpowiedzieć (na przykład nawiązując połączenie) i to prosto z ekranu smartfona.
Oczywiście komunikacja bezprzewodowa wprost ze smartfona sprawia, że wcale nie musimy być w domu, aby odebrać przychodzące połączenie lub podejrzeć ostatnie powiadomienia (albo sprawdzić widok z kamery). Xiaomi Doorbell 3 działa w chmurze i dostęp do zapisanych informacji mamy z każdego miejsca na Ziemi – wystarczy nam połączenie internetowe. Podczas korzystania z aplikacji istnieje opcja chociażby zrobienia zdjęcia.
Pozostając jeszcze w temacie rozmów głosowych, to na swój głos możemy nałożyć modulator. To może być ciekawa funkcja zwiększająca bezpieczeństwo. Na przykład dziecko brzmiące jako dorosły może odstraszyć potencjalnego złodzieja czy włamywacza. Do wyboru są dwa tryby – klaun oraz głos starszego mężczyzny. W przytoczonym przypadku użycia, to właśnie ten drugi może nas zainteresować.
Ustawienia aplikacji są mocno powiązane z funkcjami dzwonka. To tutaj dostrzeżemy co jeszcze potrafi sprzęt, a także skonfigurujemy działanie pod swoje potrzeby. Omawianie tego działu zacznijmy od czegoś prostego, na przykład od ustawienia, czy przycisk dzwonka ma się świecić czy nie. Ja osobiście wolę pozostawić światło włączone, aby gość miał natychmiastowy feedback na czynność naciśnięcia przycisku.
Możemy też zmienić sygnał dzwonka zewnętrznego (do wyboru jest jeden z trzech dźwięków). Istnieje też opcja zmiany donośności (w skali procentowej – 0%, 25%, 50%, 75%, 100%).
Jeśli natomiast nie lubimy ciągle odpowiadać tą samą formułką (lub pracujemy zdalnie i nie jesteśmy w stanie opuścić stanowiska pracy), to istnieje opcja ustawienia automatycznej odpowiedzi. Jest to pewnego rodzaju forma sekretarki, gdzie po naciśnięciu przycisku dzwonka, gość usłyszy wcześniej przygotowaną mowę. Sekretarka może działać ciągle lub w ustalonym harmonogramie. Warto jednak w nagraniu nie zdradzać, że nie ma nas w domu, aby nie zachęcać potencjalnego włamywacza.
Z automatycznym odpowiadaniem warto powiązać funkcję DND, czyli Nie przeszkadzać. Jeśli właśnie pracujemy, trwa cisza nocna lub po prostu nie chcemy żeby nam ktoś przeszkadzał, to możemy ustalić harmonogram działania trybu DND. Wtedy to dzwonek wewnętrzny nie będzie dzwonił. Oczywiście powiadomienia czy nagrywanie osób przychodzących dalej będzie działać, więc nic nas nie ominie.
Kolejną ważną funkcją jest alarm usunięcia. Tak jak zostało to wspomniane w poprzednim rozdziale, domofon można wyjąć z szyn montażowych wkładając igłę w dziurkę na górze obudowy. No i właśnie, aby nie zrobiła tego osoba nieautoryzowana (czyli po prostu złodziej), istnieje „alarm usunięcia”. Kiedy tylko urządzenie wykryje, że jest zdejmowane, to rozbrzmi głośny alarm, a my od razu zostaniemy poinformowani o aktualnym wydarzeniu. Sprzęt nagra również krótkie wideo pokazujące kto i jak demontuje domofon.
Warto dodać, że możemy skonfigurować w jaki sposób urządzenie ma przygotowywać nagrania. Istnieje opcja zdecydowania się na nagrywanie w czasie rzeczywistym z opcją obejrzenia w dowolnej chwili, ale wtedy też wzrośnie zużycie prądu. Tryb standardowy uruchamia nagrywanie dopiero jak ktoś podejdzie do drzwi, co znacznie oszczędza energię.
W puli czujników znajduje się też podczerwień. Jest ona wykorzystywana do noktowizji, widzenia w nocy. To sprawia, że urządzenie jest w stanie nagrywać w nocy z zachowaniem pełnego zakresu widoczności. Jest to przydatne zwłaszcza teraz, w okresie zimowym, kiedy to dosyć wcześnie jest już ciemno. Działa to bardzo szybko i sprawnie, więc warto zostawić działanie noktowizji w trybie auto.
Jeśli standardowy dźwięk dzwonka wewnętrznego jest dla kogoś nieodpowiedni, na przykład za głośny lub zbyt drażniący, to spokojnie – to da się zmienić. Sygnałów jest aż 4, a do tego można dostosować donośność.
Kamera jest w stanie wykrywać ruch. Możemy ustalić harmonogram, według którego sprzęt będzie ruch rejestrować. Jest też opcja ustalenia zasięgu detekcji, interwału i czasu nagrywania, a także jego opóźnienia. Jeśli ustalimy daleki zasięg detekcji (w odległości 3 metrów od drzwi), to kamera może zacząć wykrywać osoby nawet przechodzące obok. Warto więc ustawić ten element według własnych potrzeb. Średni zasięg to około 1,5 metra, a w pobliżu, to zakres pracy około 0,8 metra.
Jeśli lubicie mieć kontrolę nad powiadomieniami w swoim smartfonie, to dobrze trafiliście. W kategorii Powiadomienia można dostosować jakie wydarzenie ma wywołać powiadomienie – na przykład jak ktoś użyje dzwonka, czy zostanie wykryty ruch. Natomiast wejście do aplikacji możemy zabezpieczyć dodatkowym hasłem.
Xiaomi Smart Doorbell 3 nie byłby taki inteligentny, gdyby nie automatyzacje. No właśnie, bo naciśnięcie dzwonka wcale nie musi oznaczać, że jedyną formą poinformowania o oczekujących gościach jest dźwięk czy powiadomienie na telefonie. Osobiście lubię mieć bardziej widzialne formy informowania, bowiem kiedy noszę słuchawki to trudno mi jest zauważyć wibrujący telefon czy usłyszeć dzwonek. Dlatego też możemy ustalić, że naciśnięcie dzwonka chociażby wyzwoli miganie smart żarówek czy sprawi, że dzwonek zacznie brzmieć z większej liczby głośników. W tej kategorii ogranicza Was tylko i wyłącznie wyobraźnia.
Jedną z głównych zalet kamery Xiaomi Doorbell 3 jest opcja bezpłatnego zapisu danych w chmurze. Każdy użytkownik otrzymuje opcję przechowywania swoich nagrań na serwerze do 3 dni. Ma to sporo sensu, bowiem i tak większość nagrań jest nieprzydatna w późniejszym czasie, a wszelkie ważne zapisy możemy sobie pobrać i przechowywać lokalnie.
W aplikacji mobilnej jest dokładne rozdzielenie. Jedna zakładka wyświetla nagrania przechowywane w chmurze, a druga przechowywane lokalnie. Warto dodać, że przy każdym nagraniu widnieje mały piktogram informujący co wywołało zapis danego nagrania. Na przykład ikonka stóp oznacza, że został wykryty ruch, a dzwoneczek, że ktoś zadzwonił dzwonkiem.
Xiaomi Smart Doorbell 3 to sprzęt, który znacznie podnosi bezpieczeństwo. Jest to nie tylko domofon, ale też pełnoprawny monitoring naszych drzwi czy bramy. Tym samym mamy zapisane nagrania przychodzących do nas ludzi, co też sprawia, że możemy podejrzeć czy nie próbuje się do nas ktoś włamać. Ponadto nie musimy nawet ruszać się z miejsca, aby z kimś porozmawiać, co daje nam o wiele większe poczucie bezpieczeństwa. No i finalnie jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem nie wymaga od nas podchodzenia do drzwi, aby sprawdzić kto przyszedł, a także możemy dodać dodatkowe powiadomienia, dzięki czemu nie przegapimy dzwonka. Genialne narzędzie, które może nam się przydać w wielu sytuacjach.
Inteligentny domofon Xiaomi Smart Doorbell 3 kupisz w sklepie w TECHWISH!
Kategoria: Jak to działa