Planowanie posiłków, tworzenie własnych przepisów oraz wytwarzanie kompleksowych list zakupów to pewne podstawy zbilansowanej diety, ale również większej kontroli wydatków. W tym może pomóc aplikacja Mealie, którą dzisiaj zainstalujemy oraz zintegrujemy z Home Assistant!
Mealie to darmowa aplikacja typu open-source do planowania posiłków i tworzenia list zakupów, która pomaga użytkownikom w inteligentnym zarządzaniu kuchnią. Oto niektóre z kluczowych funkcji:
Niezwykle ciekawą funkcją jest kopiowanie przepisów ze stron internetowych. Jak to działa? Odnajdujemy interesujący nas przepis w internecie, tudzież w wyszukiwarce internetowej, następnie kopiujemy link i wklejamy go do Mealie. Algorytm aplikacji przeskanuje informacje znajdujące się na stronie i wyciągnie z niej potrzebne informacje, w tym czas gotowania, składniki, a także kroki. Co więcej, funkcja ta świetnie działa z językiem polskim i popularnymi, polskimi stronami/blogami kulinarnymi.
Jest to o tyle świetne, że w sieci znajdziemy wiele przepisów związanych z frytkownicami beztłuszczowymi. Takowy sprzęt natomiast zakupisz w sklepie TECHWISH!
To pierwsza funkcja, która pozytywnie mnie zaskoczyła. Ale to nie koniec! Otóż listę składników możemy szybko przekonwertować lub dodać do listy zakupowej. To znacznie przyspiesza i ułatwia zakupy. Mało tego, takie przepisy możemy łatwo edytować, tym samym zmodyfikujemy je pod własny smak czy potrzeby.
Listę zakupów wygodnie wyświetlisz będąc na zakupach, co jest możliwe dzięki aplikacji mobilnej Mealient! Aplikacja jest dostępna na popularne smartfony z Androidem – sprawdź ofertę smartfonów w sklepie TECHWISH!
Mealie pozwala również przerobić zapisane przepisy w gotowe do wydruku dokumenty. To spore ułatwienie, jeśli chcemy podzielić się przepisem z naszymi znajomymi. A jeśli chcemy pozostać w sferze wirtualnej, to możemy utworzyć im konta na naszej instancji Mealie i wymieniać się przepisami, czy oceniać dania. Co ciekawe, wykorzystując dodane dania możemy utworzyć również jadłospisy w formie kalendarzy.
Aplikacja Mealie bazuje na architekturze klient-serwer, co oznacza, że musimy ją zainstalować na komputerze, który odegra rolę serwera. Możemy ją zainstalować obok Home Assistanta, tak jak to robiliśmy w przypadku Uptime Kuma. Preferowaną drogą instalacji jest Docker oraz narzędzie Docker Compose. Nie martwcie się jeśli Home Assistanta zainstalowaliście inną formą niż Docker – Mealie współpracuje ze wszystkimi instalacjami Home Assstanta w wersji 2024.7 i nowszymi.
Tak jak wspomniałem, do instalacji wykorzystamy Dockera oraz narzędzie Docker Compose.
W konsoli naszego serwera tworzymy nowy, dedykowany katalog dla Mealie. W katalogu otwieramy nowy pusty plik tekstowy.
mkdir ~/docker/mealie
nano ~/mealie/compose.yaml
W oknie edytora tekstu nano
wklejamy poniższą zawartość.
version: "3.8"
services:
mealie:
image: ghcr.io/mealie-recipes/mealie:latest
container_name: mealie
restart: unless-stopped
ports:
- 9925:9000
deploy:
resources:
limits:
memory: 500M
volumes:
- ./mealie-data:/app/data/
environment:
- ALLOW_SIGNUP=true
- PUID=1000
- PGID=1000
- TZ=Europe/Warsaw
- MAX_WORKERS=1
- WEB_CONCURRENCY=1
# - BASE_URL=http://localhost
Następnie zapisujemy Ctrl
+o
i wychodzimy z edytora Ctrl
+x
. W tym momencie możemy uruchomić nasz kontener wpisując komendę:
docker compose up -d
Instalacja może potrwać nawet kilkanaście-kilkadziesiąt minut. Jak się zakończy, to możemy uruchomić przeglądarkę internetową i wejść na stronę programu wpisując adres http://<lokalny-adres-ip-serwera>:9925
. Przy pierwszym uruchomieniu aplikacja wyświetli dane logowania. Wykorzystując te dane, program pokaże nam cały proces konfiguracji, a także zaprosi do zmiany loginu i hasła. Konfigurację przeprowadzamy według własnych potrzeb.
Od Home Assistant 2024.7 na liście dostępnych integracji pojawiła się aplikacja Mealie i w tym wpisie pokrótce wyjaśnimy jak połączyć obie te platformy. Integracja pozwala nam synchronizować jadłospis utworzony w Mealie z Home Assistantem. Jest to bardzo wygodna funkcja, która ułatwi dostęp do tej wiedzy innym domownikom.
Najpierw logujemy się do Mealie i klikamy w swoją nazwę w górnym, lewym rogu. To przeniesie nas do specjalnego menu. Z listy wybieramy Tokeny API
, gdzie wygenerujemy nowy token. Nadajemy mu dowolną nazwę (na przykład Home Assistant
) i kopiujemy wygenerowany ciąg znaków.
Teraz przechodzimy do Home Assistanta. Wchodzimy do ustawień i wybieramy Urządzenia oraz usługi
. Tutaj dodajemy nową integrację o nazwie Mealie
. Na ekranie pojawi się okno proszące o dane takie jak: URL instancji oraz token API. W URL wpisujemy prawdziwy adres instancji – jeśli usługa jest zainstalowana na tej samej maszynie co Home Assistant, to wpisujemy http://localhost:9925
, jeśli na innej, to podajemy faktyczny adres, np. http://192.168.1.45:9925
. Oczywiście wklejamy uprzednio skopiowany token API. I to już! W wbudowanym w HA kalendarzu znajdziemy utworzony jadłospis!
Ciekawostka – lista widgetów dashboardowych zawiera bardzo ładny motyw kalendarza, który idealnie pasuje do jadłospisu. Osobiście sam go dodałem do jednego z dashboardów, aby mieć wygodny dostęp do listy posiłków. Wygląd widgetu możecie podejrzeć niżej.
Kup przydatny sprzęt kuchenny w sklepie TECHWISH!
Kategoria: Inspiracje technologiczne