Nie da się być nauczycielem w Polsce (to nie koniec tego zdania) i nie wiedzieć o akcji Laptop dla nauczyciela. Rządowy program, który przewiduje dopłaty wysokości 2500 zł do zakupu laptopa (słowo laptop przewinie się tu wiele razy) ruszył 1. października 2023 roku i odbił się szerokim echem w środowisku pedagogicznym.
Każdy, kto pomyślał „zbyt piękne, aby było prawdziwe” 一 nie miał racji. Program cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a do akcji przystąpiło mnóstwo sklepów z elektroniką, więc nauczyciele mogą przebierać w ofertach. Laptopowa idylla nastręcza jednak wielu pytań, które weźmiemy na świecznik, by dostarczyć Wam pewnych odpowiedzi.
Dokładna lista osób, które mogą wnioskować o bon znajduje się na stronie rządowej pod tym linkiem. Nie mniej jednak ostatni termin zgłoszeń minął 12. listopada 2023. Nie załapaliście się? Nie porzucajcie nadziei! Wg ministra Janusza Cieszyńskiego trwają prace nad tym, aby program na stałe wszedł w życie, dając nauczycielom cykliczną możliwość wymiany laptopa raz na 5 lat.
Nauczyciele, którzy terminowo złożyli zgłoszenia, powinni otrzymać swój bon na maila podanego we wniosku. To 16-cyfrowy kod, który upoważnia do zniżki. Podając go w sklepie sprzedawcy bądź realizując go w sklepie internetowym, otrzymasz wiadomość SMS z kodem do potwierdzenia płatności.
Zgadza się, nie możesz wybrać dowolnego laptopa. Nie oznacza to jednak, że musisz postawić na przedpotopowy sprzęt z drewna. Program określa jedynie pułap parametrów, od których musisz wystartować 一 górna granica nie istnieje.
Zacznijmy od tego, że Twój nowy laptop nie może być wyprodukowany później, niż 9 miesięcy od dnia sprzedaży. O dokładnych wymaganiach przeczytacie w załączniku do rozporządzenia ministra edukacji narodowej z 17 grudnia 2010 r. w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania (Dz.U. z 2011 r. Nr 6, poz. 23 ze zm.). Ale też poniżej:
Laptop dla nauczyciela 一 parametry:
Dodatkowo (tak, to wciąż nie koniec) sprzęt musi być fabrycznie nowy, wcześniej nieużywany, kompletny, sprawny i oryginalnie zapakowany, a także posiadać minimum 3 lata gwarancji producenta z serwisem gwarancyjnym dostępnym na obszarze Polski.
Tak! Jeżeli znajdziesz laptop za dokładną kwotę 2500 zł, nie dopłacasz, ani nie tracisz ani złotówki. Wielu nauczycieli zastanawia się, czy dostanie zwrot z bonu po zakupie tańszego laptopa. Niestety, niewykorzystana kwota przepada, więc warto rozejrzeć się za sprzętem, którego wartość odpowiada wartości bonu. Za bon na laptopa możesz kupić też droższy model. Dofinansowanie pokryje znaczną część kosztów, a resztę możesz śmiało dopłacić.
Okazuje się, że tak. W tej chwili program przewiduje realizację wydanych bonów do końca 2025 roku, co oznacza wygaśnięcie ich ważności 31. grudnia 2025. Warto pamiętać, że nabyty przez Ciebie laptop/laptop przeglądarkowy nie podlega ani zbyciu, ani użyczeniu przez okres 5 lat od dnia zakupu. Przemyśl decyzję dobrze, bo z nowym sprzętem spędzisz kolejne pół dekady.
Jak sama nazwa programu wskazuje za bon dla nauczyciela możesz kupić wyłącznie laptopa. Komputery PC lub tablety nie wchodzą w grę. Za niewykorzystaną kwotę nie możesz też dobrać dodatkowych akcesoriów w postaci myszki, słuchawek itp.
Sprytne, ale nie. Sprzęt zakupiony za pomocą bonu na laptopa oczywiście podlega zwrotowi, nie mniej jednak sprzedawca w takim wypadku jest zobowiązany do anulowania bonu w systemie. Oznacza to, że będzie on nieaktywny, a Ty nie otrzymasz jego równowartości w gotówce. Możliwość ponownego zakupu powinna zostać potwierdzona mailowo przez Ministerstwo.
Swój bon na laptopa możesz szybko, sprawnie i z pomocą naszych specjalistów wybrać z oferty TECHWISH. W stacjonarnych punktach czekają pracownicy, którzy opowiedzą Ci o parametrach sprzętu i pomogą dobrać laptopa doskonale dopasowanego do Twoich potrzeb i zadań.
Kategoria: Aktualności